Ay'a robot üssü kurulacak

Japon Uzay Keşif Ajansı (JAXA), keşifte bulunmak üzere iki ayaklı bir robotu 2020 yılında Ay'a göndermeyi planlıyor.

03.04.2009 - 15:33

Ay'a robot üssü kurulacak

Hükümetin çalışma grubundan yapılan açıklamada, bir istasyon kurmak için önce yüzeyde ve çevrede incelemelerde bulunacak iki ayaklı bir robotun 2020'ye doğru Ay'a gönderilmesinin hedeflendiği belirtildi.

Ülkenin bundan sonraki hedefi 2030 yılında Ay'a astronot gönderip robot ve insanın ortak şekilde çalışabileceği bir uzay üssü kurmak.

Yayınlanan rapora göre, astronot ve robot ortak çalışma ile ay üzerinde sondaj işlemleri gerçekleştirip, Ay'da bulunan kaynakların bir uzay istasyonu bünyesinde nasıl kullanılabileceği konusunda araştırmalar yapacak.

Japon Uzay Keşif Ajansı'nın (Japan Aerospace Exploration Agency - JAXA) ilk olarak 2005'te dile getirdiği JAXA Vison 2025 projesi kapsamında planlanan uzay ziyareti, ülkenin gelişmiş robotik teknolojilerini kullanarak, enerji ihtiyacını Güneş'ten sağlayan robotlar ile Ay yüzeyi üstünde teleskop inşa etme, mineral arama ve çıkarma gibi iş yükünü astronotlar üzerinden almayı hedefliyor.  Bu sayede Japon astronotlar, uzayda geçirdikleri vakti ekipman kurmak yerine bilimsel araştırmalar için kullanabilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...