'Ayakkabıyı atma sana lazım olur'

Meclis'te CHP'li Nazlıaka'nın sözleri üzerine başlayan ayakkabı tartışmasına değinen Başbakan Erdoğan, "O ayakkabıyı atma sana lazım olur. Bunların kalitesi bu, seviyesi bu" dedi. AK Parti resepsiyonunda konuşan Erdoğan, yerine geçecek isimle ilgili kararın 21 Ağustos'ta düzenlenecek MYK'da belli olacağını söyledi.

14.08.2014 - 20:06

'Ayakkabıyı atma sana lazım olur'

Meclis'teki 'ayakkabı' tartışmasına 12. cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Erdoğan, parti genel merkezinde, kendisinin vedası ve AK Parti'nin 13. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen resepsiyon öncesinde konuştu.

CHP'li milletvekili Aylin Nazlıaka'nın Meclis Genel Kurulu'nda AK Partili vekillere yönelik sözlerine değinen Erdoğan, "O ayakkabıyı atma sana lazım olur. Bunların kalitesi bu, seviyesi bu" ifadelerini kullandı.

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, hükümetin kadın politikalarını eleştirdiği konuşma sırasında kendisine laf atan AK Partili vekillere "Şeytan diyor ki, çıkar şu ayakkabını fırlat, ama bir ayakkabıma bakıyorum, bir de sizlere. Değmez diyorum açıkçası" ifadelerini kullanmıştı.

Nazlıaka'nın bu sözleri ilerleyen günlerde de devam edecek tartışmaların başlangıcı olmuştu.

Başbakan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

"Partinin karar organlarıyla yaptığımız görüşmelerde arkadaşlarımız kanaatlerini ilettiler. Bizde katılımcılık önem arz ediyor. Bunun neticesinde ortaya çıkacak tabloyla 27 Ağustos'ta birlik beraberlik içinde büyük kongre delegeleri kararlarını verecektir ve yeni genel başkanımızla geleceğe yürüyeceğiz.

Çok büyük bir gayretin ortaya konulması gerekiyor. Yeni anayasa heyecanımız var. Bu konuda her türlü fedakarlığı yaptık. Muhalefetin içi ipe un sermek.

Bundan sonraki süreçte hedef, anayasa değişikliğini yapabilecek parlamentodaki gruba sahip olmak. Bu olmazsa 330'u yakalamak suretiyle halka gidebilecek bir referandum sayısına ulaşabilmek. Onun için de başbakan genel başkan belli olduktan sonra, ki bugün burada hepsini konuştuk. Dedik ki genel başkan aykırı genel başkan ayrı, ilkelerimize aykırı olur.

Bizim burada birlikteliğimizi sağlamamız lazım. Bu birliktelikle de hemen bu seçimin kongernin ardından eylül-ekim gibi süratle belde seçimleri ilçe seçimleri il seçimlerini yapmalıyız. 2015 seçimlerine 90 gün kala biz bu işi bitirmeliyiz. 90 gün kala yeni kan yeni heyecan, inşallah hep birlikte 2015 seçimlerine hazırlanmalı ve sandıkları AK Parti olarak patlatmalıyız.

AK Parti kurulduğundan bu yana parçalacak, gidecek denildi. Bınlar milletle aynı istikamete kıbleye bakmıyor. Biz milletle aynı istikamettedir. Yeter ki biz birbirimize çelme takmayalım.

Bunlara prim vermediğimiz sürece bu hareket geleceğe daha güçlü şekilde gidecektir. Sağlam temeller üzerine inşa ettik. Basit hesaplar içinde olmadı. Millete hizmet aşkıyla çalıştık. Bu ülkede yapacağımız daha çok iş var.

Büyük düşünmeye mecburuz. Artık gündemi belirlenen bir Türkiye yok, gündem belirleyen bir Türkiye var. Biz bu yolculukta 2015'i farklı değerlendirmemiz lazım. 2015'e çok güçlü hazırlanmamız lazım. Tabii ki Erdoğan malum, büyük, gelişir ve ölür. Partimizin ömür süreci ne kadar uzun olursa Türk milleti de o kadar istifade edecektir. AK Parti Türkiye'nin sigortasıdır. Kardeşliğimiz üzerinde herhangi bir spekülasyona izin vermeyelim.

Yeter ki biz birbirimizle uğraşmayalım. Beraber olalım, iri olalım, diri olalım. Şu anda Meclis kapandı. Pazar gününün o heyecanını bize yaşatmak istemeyenler parlamentoda ayakkabılarla uğraşıyor. O ayakkabıyı atma sana lazım olur. Bunların kalitesi bu, seviyesi bu.

Ama bizim kadın kollarımız, hanım milletkillerimiz onların seviyesine hamdolsun onların seviyesine düşmediler ve düşmeyecekler. Onlar onurlarıyla vakarlarıyla onlara en güzel yanıtı zatern veriyorlar. Dolayısıyla geleceğe yönelik parlamentodaki duruşumuzda önem arz ediyor."

NİHAİ KARAR HAFTAYA
Erdoğan, resepsiyon devam ederken de gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Yeni genel başkanın belirlenmesi amacıyla gelecek hafta perşembe günü MYK'nın toplanacağını belirten Erdoğan, nihai kararın burada verileceğini açıkladı.

Erdoğan, ''Şimdi nasip olursa perşembe günü bir MYK toplantısı yapacağız. MYK toplantısında bu konuyu yine aramızda müzakere edeceğiz. MYK toplantısından sonra da artık partimizin bütün kurullarının ortak ismi olarak ne çıkıyorsa onu açıklarız" diye konuştu.

Toplantıda belirlenecek ismin kamuoyuna açıklanıp açıklanmayacağına yine MYK toplantısında karar verileceğini söyleyen Başbakan, isim vermekten ise kaçındı.

Erdoğan, yeni başbakana hükümeti kurma görevini de cumhurbaşkanlığı makamını devraldıktan hemen sonra 29 Ağustos'ta vereceğini söyledi.

'CUMHURBAŞKANI BARO BAŞKANINI DİNLEMEK ZORUNDA DEĞİL'
1 Eylül'deki adli yıl açılış törenine katılıp katılmayacağının sorulması üzerine Erdoğan, Danıştay'ın 146. kuruluş yıldönümünde TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nun konuşması sırasında yaşanan gerginliği işaret etti ve şu ifadeleri kullandı:

"Eğer Yargıtay, Baro Başkanını çağırıp orada konuşturacak olursa oraya ben katılmam. Cumhurbaşkanı gelip de orada Baro Başkanını dinlemek durumunda değil. Bugüne kadar bu tür şeyler olduysa artık bunların reforme edilmesi lazım. Bütün bunlara rağmen Yargıtay Başkanı orada konuşacaksa, Yargıtay Başkanını ben de seve seve dinlerim, Yargıtay'ın başı olduğu için dinlerim."

TAŞINACAK
Cumhurbaşkanlığı görevine başladıktan sonra nerede oturacağına ilişkin soruyu da yanıtlayan Erdoğan, Keçiören Subayevleri’ndeki evden taşınacağını açıkladı. Erdoğan, şunları kaydetti: "Ev artık herhalde Subayevleri olmaz çünkü gelenimizle gidenimizle olay farklı artık, bir yerde de bu Türkiye'nin vizyonudur, burada temsil söz konusudur."

'1 KERE 1 KERE DAVET EDERİZ'
Başbakan, Köşk'e çıktığında muhalefetle nasıl ilişkiler kuracağı sorusunu da "Davetlerimizi yaparız; bir kere, iki kere davet edersiniz... İcabet edilmezse cumhurbaşkanlığı makamının mehabetini korumak durumundayız" yanıtını verdi.

İLK ZİYARETLER AZERBAYCAN VE KKTC
Erdoğan, 12. Cumhurbaşkanı olarak ilk yurtdışı seyahatlerini Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yapacağını söyledi.

Erdoğan, resepsiyon sonrası partili milletvekilleriyle bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleştirilen görüşme yaklaşık 1 saat 15 dakika sürdü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...