Yozgat'ta belediyede santral memuru olarak çalışan görme engelli Oğuz Aktaş, hafızasında tuttuğu 3 bin telefon numarasıyla çevredekiler tarafından "Ayaklı telefon rehberi" diye adlandırılıyor.

Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesinde belediyede santral memuru olarak görev yapan 39 yaşındaki Oğuz Aktaş, "tavuk karası hastalığı" nedeniyle gözlerinde yüzde 90 görme kaybı olduğunu söyledi.

Bu sorununa rağmen 2001 yılında Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü sınavına hazırlanırken 28 sayfalık çalışma notunun tamamını ezberlediğini anlatan Aktaş, sınav sonrası ezber yeteneği kazandığını belirtti.

Bu yeteneği kazanmadan önce kendi cep telefonu numarasını dahi aklında tutamadığını dile getiren Aktaş, kendisinin “ayaklı rehber” diye çağırıldığını dile getirdi.

Aktaş, şunları kaydetti:

"Şimdi yeteneğim sayesinde 3 bin telefon numarasını hafızamda tutabiliyorum. Bana, bakanlıkların ve milletvekillerinin cep telefonlarını soruyorlar. Örneğin biri arasın, ismini söylesin, 10 sene sonra ismini söylemesin sesten çıkartıyorum kim olduğunu, numarasını da biliyorum. Kafamda bir matematiksel işlem yapıyorum küçükten büyüğe, büyükten küçüğe doğru.”

İzinli olduğunda yerine bakan arkadaşlarının zorluk yaşadığını vurgulayan Aktaş, hedefinin, hafızasında tuttuğu telefon numarası sayısını 7 bin 500'e çıkarmak olduğunu sözlerine ekledi.