Ayakta alkışlandılar

Fethiye'de balıkçıların ağlarına takılan Caretta caretta'yı kurtarmak için büyük çaba harcadılar...

21.04.2009 - 18:19

Ayakta alkışlandılar

FETHİYE  - Muğla'nın Fethiye ilçesinde balıkçıların denize attığı oltalara takılan Caretta caretta, sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı.

Alınan bilgiye göre, Fethiye'nin Kordonboyu mevkisinde balıkçıların denize attığı oltalara takılan bir Caretta caretta gören vatandaşlar, Fethiye Sahil Güvenlik ekiplerini arayarak yardım istedi.

Vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye gelen sahil güvenlik ekipleri, hareket edemeyen Caretta carettayı yaklaşık yarım saatlik çalışmayla kurtardı ve açık denize ulaştırdı.

Gönüllü çevreci Alihsan Emre, doğal bir alanda bulunan ve Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi olan Fethiye sahillerinde sıkça rastlanan caretta-carettaların korunması için acil tedbir alınması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:''Biz gönüllü çevreciler, 20-25 yıldır bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Bölgede ÖÇK tarafından sadece yazları yavru Caretta caretta'lara yönelik koruma çalışması yapılıyor. Bu çalışmanın 4 mevsim sürekli yapılması gerekli. Biz böyle bir çalışmada gönüllü görev almaya hazırız.'' Bu arada, vatandaşlar, kurtarma çalışmasını yapan ekipleri uzun süre alkışladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...