Ay'da daha çok su!

Bazı kraterlerin içinde kalınlığı 2 metreyi, uzunluğu 150 metreyi bulabilen buz blokları var.

13.04.2010 - 15:27

Ay'da daha çok su!

Ay’da su olduğuna lişkin kanıtlara yenileri eklendi. Son iki araştırma raporunun sonucuna göre uydumuzdaki bazı kraterlerin içindeki kalınlığı 2 metreyi bulan buz katmanları var. Bazı buz bloklarınun uzunluğu 150 metreyi buluyor.


Bulunan buz rezervlerinin bazılarının yakın bir geçmişte eriyip yeninden donduğunu tespit eden bilimciler, bunun Ay yüzeyindeki iklim koşullarıyla ilgili önemli bilgiler vereceği inancında.

Hindistan’a ait Chandrayaan uzay laboratıarının Dünya’ya gönderdiği verileri analiz eden Houston Ay ve Gezegen Enstitüsü araştırma ekibi, kraterlerdeki buzun Ay’a çarpan ve buz taşıyan meteor ve kuyruklu yıldızlardan kalmış olabileceğini açıkladı.

Yeni bulgular, Ay’a yeniden insan gönderilmesini isteyen bilim çevrelerinin Obama hükümetine baskıyı artırmasına yol açabilir.

NASA tarafından hazırlanan Constellation programı, 2020’ye kadar Ay’a astronot ve araştırma laboratuarları gönderilmesini öngörüyordu. Ancak ekonomik krizin etkisiyle NASA bütçesinde kesintiye gidilmiş, şimdiden hedeflerinin gerisinde kalan Constellation programının da askıya alınabileceği duyurulmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...