Aydın Valiliği Erdal Eren'in açık kimlik bilgisini istedi

Aydın Valiliği, Büyükşehir Belediyesi'ne bir yazı gönderip, Belediye Meclisi tarafından adı Kuşadası ilçesi, Güzelçamlı Mahallesi'ndeki Kenan Evren Caddesi'ne oybirliğiyle verilen Erdal Eren'in açık kimlik bilgisini istedi, kente geçmişteki hizmetlerini sordu. Bu arada caddeki tabelanın ise yenisiyle değiştirilmesi dikkati çekti.

DHA 24.06.2015 - 18:53

Aydın Valiliği Erdal Eren'in açık kimlik bilgisini istedi

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi, Haziran ayı ilk toplantısını geçen 9 Haziran'da yaptı. 31 maddelik gündemle toplanan meclis, Kenan Evren Caddesi'nin adını değiştirdi. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Özlem Çerçioğlu başkanlığında toplanan meclis, bir süre önce hayatını kaybeden eski Cumhurbaşkanı ve 12 Eylül harekatının lideri Kenan Evren'in adını taşıyan caddenin ismini 'Erdal Eren Caddesi' yaptı. Belediye İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı'nın teklifiyle meclise gelen değişiklik, oybirliğiyle kabul edildi.

Aydın Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğü'nden Aydın Büyükşehir Belediyesi'ne gönderilen 22 Haziran tarihli yazıda, caddeye ismi verilmek istenen Erdal Eren'in kimlik bilgilerini ve Aydın'a geçmişte yapmış olduğu hizmetler soruldu. Aydın Vali Yardımcısı Abdullah Aslan' imzalı yazıda, "Kuşadası İlçesi, Güzelçamlı Mahallesi'nde bulunan caddeye ismi verilen Erdal Eren'in açık kimliği ile Aydın'a geçmişte yapmış olduğu hizmetlere ilişkin bilgi ve belgelerin valiliğimize gönderilmesini rica ederim" denildi. Bu yazıyla valiliğin belediye meclis kararını veto etmeye hazırlandığı yorumu yapıldı.

Öte yandan, caddeki eski tabelanın yenisiyle değiştirildiği dikkati çekti.

12 Eylül Darbesi öncesinde bir askeri inzibat erini öldürdüğü için hüküm giyen ve yaşı büyütülüp 17 yaşında asılarak idam edilen Erdal Eren, o dönem Ankara Yapı Meslek Lisesi öğrencisiydi.

Sayfa Yükleniyor...