NTV

Aydın'da meclis 1800 yıllık tarihi salonda toplandı

İHA

Türkiye

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi, Nysa Antik Kenti’nde bulunan İhtiyar Meclisi Senatosu’nda bir toplantı yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle yapılan toplantıya, meclis üyeleri dışında da ilgi yoğundu.

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı ilk toplantısında hem 1800 yıllık tarihi gerçekleştirdi, hem de Nysa Antik Kenti’ni tanıttı.

Doğal sit alanı ve çok sayıda antik kenti içerisinde barındıran Aydın’da ilk defa bir antik şehrin İhtiyar Meclis Senatosu’nda gerçekleştirilen Meclis Toplantısı yoğun ilgi gördü.

Ses sistemi ve koltuk kullanılmayan oturumda üyeler, taşlar üzerine Meclis Divanı ise tahta sandalyelere oturdu.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, amaçlarının aynı zamanda bir tarihi mekanı tanıtmak olduğunu belirterek katılımcılara teşekkür edip, bundan sonra diğer antik kentlerde de Meclis toplantısı yapabileceklerini söyledi.

Akşam saatlerinde Sultanhisar İlçesi Nysa Antik Kenti’nde bulunan İhtiyar Meclisi Senatosu’nda gerçekleştirilen toplantıya meclis üyelerinin yanı sıra, CHP Aydın Milletvekili Fatih Atay, Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı, Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin, çeşitli sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar da katıldı.

Toplantı öncesi Antik Kent Tiyatrosu’ndan 1800 yıl önce Nysa’da İhtiyar Meclisi Senatosu olarak kullanılan bölgeye kadar yürüyüp rehber eşliğinde antik kentin tanıtımını dinleyen Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Meclis Başkanı Özlem Çerçioğlu ve meclis üyelerine Roma Dönemine Uygun giyinmiş olan kızlar karşıladı. Başlarında taç olarak barış ve bereketin simgesi zeytin ağacı fidesi takan kızlar toplantıya ayrı bir renk kattı.

ETİKETLER