Aydınlardan bildiri: Taksim 1 Mayıs’a açılsın

Aydınlar yayınladıkları ortak bildiriyle 1 Mayıs’ın Taksim Meydanı’nda kutlanabilmesi için yetkilileri göreve çağırdı.

25.04.2009 - 09:15

Aralarında Yaşar Kemal, Tarık Akan, Müjde Ar, Zülfü Livaneli, Edip Akbayram, Genco Erkal ve Ufuk Uras’ın da bulunduğu sayıda sanatçı, gazeteci, yazar, akademisyen ve siyasetçi ortak bir bildiri yayımladı.

Bildiride, 1 Mayıs'ın sadece emekçilerin değil, "Türkiye’de zorlu mücadelelerle ilerletilmeye çalışılan demokrasinin de bir kazanımı” olduğu belirtildi.

Bildiride şu ifadelere yer verildi: “1976’dan bu yana 1 Mayıs’la özdeşleşmiş olan Taksim Meydanı’nın işçilerin ve emekçilerin dayanışma günlerine açılmasını istemek bir inatlaşma değil, bir hak talebidir. Her türlü gösteriye açık olan bu meydan, orada 36 insanımızın karanlık güçler tarafından katledildiği 1977’de, emekçi sınıflar kadar Türkiye’nin demokrasi güçleri için de çok özel bir tarihsel anlam kazanmıştır. Meydanlar ve mekânlar, orada yaşananlarla toplumsal hafızaya kazınırlar. 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanması ve emeğin 30 yıldır yasaklı tutulduğu meydanına kavuşması, şu güç günlerde çok ihtiyacımız olan barış ve uzlaşma anlayışına doğru bir adım olacaktır.”

Bildiride, hükümet ve İstanbul Valiliği göreve çağrıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...