Aygan: Eylemsizlik kararına güvenilmemeli

Eski PKK'lı Abdülkadir Aygan, örgütün ilan ettiği pasif savunma sürecinde eylemlerine devam edeceği uyarısında bulunarak "Hükümet çok dikkatli olmalı" dedi.

Haberler 27.08.2010 - 16:46

Eski PKK'lı Abdülkadir Aygan, örgütün 20 Eylül'e kadar ilan ettiği tek taraflı ateşkese itibar edilmemesi gerektiğini söyledi.

"Hükümet çok dikkatli olmalı. Buna bel bağlamamak gerekiyor" diyen Aygan, 1993'teki 33 er hadisesine benzer sansasyonel eylemlerin gerçekleştirilmesinin amaçlandığına dikkat çekti.

Zaman gazetesinin sorularını yanıtlayan Aygan, ateşkesin uygulanabilirliğinin imkânsız olduğunu belirtti. Tek taraflı ateşkesin altında örgütün muhatap alınma mücadelesinin bulunduğunu ifade eden Aygan, geçmiş yıllarda ilan edilen sözde ateşkeslerin gerekçelerinin de bu olduğuna ve bunun sonradan ortaya çıktığına vurgu yaptı.

Örgütün ilan ettiği pasif savunma sürecinde eylemlerine devam edeceğini anlatan eski PKK'lı, böyle durumlarda 1993'teki 33 er hadisesine benzer sansasyonel eylemlerin gerçekleştirilmesinin amaçlandığını söyledi.

Doğu ve Güneydoğu'da son yıllarda örgüte karşı ciddi bir sivil Kürt muhalefetin ortaya çıktığını belirten Aygan, bundan rahatsızlık duyan PKK'nın, eylemlerine ara vermesinin imkânsız olduğunu vurguladı.

Abdülkadir Aygan, sözlerini şöyle sürdürdü; "Ateşkes sözünde durmayacakları, şart koşmalarından belli. 'Şartlarımız dikkate alınmadı' deyip yapacakları eylemlere kılıf bulacaklar. 'Bunu yapmak zorunda kaldık' diyecekler. Bunun dışında PKK'nın belli etmese de kendi içinde bir korku sarmalı var. Silahsız mücadeleyi savunan demokratik bir Kürt muhalefeti ve siyasi bir oluşum sesini yükseltiyor. Artık ciddi bir kamuoyu oluşuyor ve örgüt bundan rahatsız. PKK, bölgedeki etkinliğini sürdürmek ve kendisine karşı yükselen sesleri kısmak için devreye girecektir. Kürtlerin tek temsilcileri olduklarını göstermek için her şeyi yaparlar. Güçlerini kaybedeceklerinden endişeleniyorlar."

Örgüte karşı oluşan sivil Kürt hareketlerinin önünün açılması gerektiğini düşünen Aygan, özellikle yurtdışında yaşamak zorunda kalan Kürt aydınlarının 'ye dönüşlerinin sağlanması gerektiğini söyledi.

Örgütün çizgisi dışındaki Kürt partilerinin kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri için alternatiflerin sunulmasını isteyen Aygan, "Bu gelişmeler fazlasıyla Öcalan'a dokunur. Kendini beğenmiş, dikta bir tiptir. Bunlar bu gelişmelerden rahatsız olacaklar. Artık taban sesini yükseltiyor. Sivil toplum kuruluşları ve sanat camiası da cephe almış. Bunun çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor" dedi.

Referandum sürecine de değinen Abdülkadir Aygan, Kürtlerin önemli bir kısmının evet oyu kullanmak için sandık başına gideceğini sözlerine ekledi. Terör uzmanı Tuncer Günay da Aygan gibi düşünüyor ve örgütün yakın bir zaman için ses getiren eylemler yapabileceğini söylüyor.

Örgütün eylemsizlik kararının uygulanabilirliğini çok zayıf bulduğunu anlatan Günay, "Çünkü örgüt içinde ve bölgede terör ve şiddet ortamından rant ve çıkar sağlayan sair yapılar içinde, silahların susmasından, eylemsizliğe geçişten ve barışın gelmesinden asla hoşlanmayacak olanlar var. Örgüt, değişik nüfuza ve etki alanlarına sahip merkez komite üyeleri ve üst düzey askeri komutanlar arasında paylaşılan birbirinden farklı yapılara bölünmüş durumda" diye konuşuyor.

Sayfa Yükleniyor...