PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan, İsveç Başbakanı Olof Palme cinayetinin 25. yıldönümü öncesi Cihan Haber Ajansı'na ilginç bir iddiada bulundu.

Daha önceki açıklamalar ında cinayet konusunda terör örgütü PKK'yı işaret eden Aygan, bu kez doğrudan isim verdi.

Aygan, İsveç'in efsane başbakanı Olof Palme'nin katilinin PKK ve “Ergenekon” tetikçisi “Ekrem” kod adlı Hıdır Sarıkaya olduğunu iddia etti.

Palme'nin katilinin ismini, Diyarbakır'da görülmekte olan "faili meçhuller/Cemal Temizöz" davası sanığı olarak tutuklu bulunan Hıdır Altuğ'dan aldığını söyleyen Aygan, şöyle konuştu:

"1994 yılında Diyarbakır'da iken Tunceli Çemişgezekli Tayfun kod adlı Hıdır Altuğ isimli eski PKK'lı bir arkadaşım ziyaret için evime misafir olarak geldi. O gün Milliyet gazetesinde bir ilan vardı . Olof Palme cinayetini açıklayana büyük miktarda ikramiye teklif ediliyordu. Tayfun bu ilanı görünce , 'Abi nereye başvurmam gerek, ben cinayeti işleyeni tanıyorum' diye ayağa kalktı; bana, Ekrem kod adlı Hıdır Sarıkaya'nın Olof Palme cinayetini işledikten sonra Bekaa'daki PKK kampına döndüğünü ve orada bir kahraman gibi karşılandığını söyledi."

Aygan, Hıdır Sarıkaya'nın cinayetin işlendiği tarihlerde Danimarka'da kaldığını, aynı tetikçinin Dr. Baran kod adlı Müslüm Durgun'un infazını yaptığını ve Başbağlar katliamında da başrol oynadığını öğrendiğini iddia etti.

İtrafçı Aygan, şöyle konuştu: “İleride bu olayı kamuoyu ile paylaşabilirim kaygısıyla Abdullah Öcalan da ‘Ekrem’ hakkında temkinli konuşmuştur. Hollanda'da PKK tarafından öldürülen avukat Mahmut Bilgin, Malmö'de şaibeli bir şekilde ölen Mehmet Taş cinayetleri Olof Palme cinayetiyle ilişkilidir" dedi.