İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, sanık ve avukatlarının beyanlarının ardından Cumhuriyet Savcısı Pekgüzel'e taleplere ilişkin görüşü soruldu.

İlişkili Haberler


Savcı Pekgüzel, bazı sanık ve avukatların, iddianamenin okunması yönündeki taleplerinin reddedilmesini istedi.

Her iki ''Ergenekon'' davasında da aynı suçların olduğunu, sanıkların aynı suçlarla suçlandıklarını ve ''birlikte hareket ettiklerini'' belirten Pekgüzel, birinci ve ikinci ''Ergenekon'' davalarının birleştirilmesini talep etti.

Savcı Pekgüzel, mahkemenin yetkisizliği yönündeki talebe ilişkin de örgütle ilgili ana davanın İstanbul'daki mahkemede görüldüğünü, örgütün bir kısım sanıklarının görevde oldukları sürede yaptıkları eylemleri emekli olduktan sonra da devam ettirdiklerini kaydederek, eylemlerin temadi olduğu gerekçesiyle yetkisizlik talebinin reddedilmesini istedi.

Yine bazı avukatların mahkeme hakiminin reddiyle ilgili taleplerinin de geri çevrilmesini isteyen Savcı Pekgüzel, davanın tutuksuz sanıklarından emekli Orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'un, tahliye edilmelerinin ardından geçen süre dikkate alınarak Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmelerini ve sağlık durumlarıyla ilgili rapor alınmasını talep etti.

Savcı Pekgüzel, tutuksuz sanıklar ATO Başkanı Sinan Aygün ve Eski Ülkü Ocakları İstanbul Şube Başkanı Avukat Levent Temiz hakkında da suç şüphesi, sevk maddeleri ve delil durumları dikkate alınarak tutuklama kararı çıkarılmasını istedi.

Mahkeme Başkanı, talepleri değerlendirmek üzere duruşmaya ara verdi.

Mahkeme heyeti reddi hakim talebinin karar bağlanmasına kadar diğer taleplerin görüşülmemesine karar verdi.