Ayhan Aydan vefat etti

Adnan Menderes’le yaşadığı aşkla Türkiye’nin hafızasına kazınan opera sanatçısı Ayhan Aydan, İzmir’in Çeşme ilçesi Alaçatı beldesindeki evinde bugün vefat etti.

Haberler 20.02.2009 - 16:39

Ayhan Aydan vefat etti

Solunum yetmezliği hastalığı bulunan 85 yaşındaki Aydan yaşamını yitirdi. 85 yaşında vefat eden Aydan’ın cenazesinin bugün kılınacak namaz sonrası Alaçatı’da defnedileceği öğrenildi.

Ayhan Aydan, 1924 yılında İzmir’de doğdu. Ankara Devlet Konservatuvarı Opera bölümünden mezun oldu. Figaro’nun Düğünü isimli operada Susanna rolüyle profesyonelliğe adım attı. 19 yaşında orkestra şefi Hasan Ferit Alnar’la evlendi ve bu evlilikten bir oğlu oldu. Carl Ebert, Glyndebourne Opera Festivali’nde Mozart’ın operalarını sahneye koyduğu bir zamanda Ayhan Aydan’ı bu festivale katılması için İngiltere’ye götürmek istedi; fakat Aydan bazı nedenlerle gidemedi.

1949 yılında Adnan Menderes ile tanıştı. Tanıştığı sırada eşinden ayrılmak üzereydi. 27 Mayıs Darbesi sırasında Yassıada Davaları’na çağırıldı; “Bebek Davası”‘nda Menderes ile ilişki yaşamak ve bu ilişkisinden olan bebeği öldürmekle suçlandı. İlişkisini doğruladı fakat bebeğin doğum sırasında öldüğünü belirtti. Örtülü ödenek davasında ise Adnan Menderes’in Ayhan Aydan’ın eski eşine belli aralıklarla ödeme yaptığı anlaşıldı.

Ayhan Aydan uzun süredir damar sertliği ve solunum yetmezliği gibi sorunlar yaşıyordu.

Sayfa Yükleniyor...