Ayı saldırdı, köpekleri kurtardı

Artvin'in Şavşat ilçesinde ayının saldırısına uğrayan köylüyü, 3 köpeği kurtardı.

Anadolu Ajansı 20.08.2011 - 13:43

Artvin'in Şavşat ilçesinin Kurudere köyünde yaşayan Talat Keskin (48), evinin yakınındaki bahçesinde ayının saldırısına uğrayarak yaralandı. Keskin'in zor durumda kaldığını gören köpekleri, dikkatini dağıtıp kafasına hasar verdikleri ayıyı kaçırarak, sahiplerinin kurtulmasını sağladı.

Artvin Devlet Hastanesinde tedavisi süren Keskin, dün iftar vaktinde köpeklerinin havlamasını duyarak evden çıktığını, evine 200 metre uzaklıktaki bahçesinde gördüğü manzara karşısında adeta şok olduğunu belirterek, ''Bahçeye indiğimde büyük bir boz ayının, 4 yaşındaki köpeğime saldırdığını ve adeta bir çocuk gibi ayaklarının altına alarak köpeğimi tokatladığını gördüm'' dedi.

Tasmaları takılı diğer iki köpeğini çözerek ayıyı uzaklaştırmak istediğini ifade eden Keskin, ''Köpeklerimi ayının üzerine saldım. Bu sırada ben de bağırdım çağırdım, ayıya taş attım. Ancak ayı köpeklerden kurtularak bana yöneldi'' diye konuştu.

Ne olduğunu anlamadan, ayının üzerine atlamasıyla kendisini yerde bulduğunu anlatan Keskin, şöyle devam etti:

''Her iki bacağımı baldırından ve diz kapaklarından ısırdı. Baldırımdan epeyce bir parçayı kopardığını hissettim. Daha sonra beni ayaklarının altına alarak kafama vurmaya başladı. Bu arada yaralı olan köpeklerim ayıyla mücadele ettiğimi görerek ayağa kalktılar ve ayıya saldırdılar. Yaklaşık 10 dakika ayıyla mücadele ettik. Sonunda kulaklarından ve başından darbe alan ayı beni bırakarak ormana doğru kaçtı. Köpeklerimin hayatını kurtarmak istedim, beceremedim ama onlar benim hayatımı kurtardı.''

'BERDÜŞ' AYIYLA ÇOK MÜCADELE ETTİ
Köpeklerinin isimlerinin ''Sarhoş, Berdüş ve Zalim'' olduğunu belirten Keskin, ''Özellikle Berdüş ayıyla çok mücadele etti'' dedi.

Keskin, saldırının ardından yaralı olarak sürünerek evine gittiğini, ailesinin kendisini Şavşat Devlet Hastanesine götürdüğünü dile getirerek, ''Buradaki müdahalenin ardından Artvin Devlet Hastanesine sevk edildim, ameliyat oldum. Kafamda kırıklar ve ezilmeler vardı. Her iki bacağımdan yaralandım. Şu an durumum iyi'' diye konuştu.

AYILARDAN ŞİKAYETÇİYİZ
Ayılardan çok şikayetçi olduklarını vurgulayan Keskin, ''Yetkililere sesleniyorum. Lütfen ayıya sahip çıktığınız gibi vatandaşa da sahip çıkın. Ayıyı vurmanın büyük para ve hapis cezaları olduğunu biliyoruz. Bu yüzden evimize, bahçemize ve hatta ambarlarımızın kapılarına kadar gelen ayıya müdahale edemiyoruz'' dedi.

Bu arada Keskin'in yaralanan 3 köpeğinin, Şavşat'ta veteriner tarafından tedavi edildiği öğrenildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...