20 Temmuz 1969’da Apollo 11 görevi ile insanoğlu ilk kez Ay’a ayak bastı. Apollo 112in mürettebatından astronotlar Neil Armstrong ve Edwin Aldrin, Ay’a ayak basarken, onları üçüncü astronot olan Michael Collins onları Ay yörüngesinde bir gün beklemişti.

Üç astronot, Ay’a inişin 40’ıncı yıldönümü kutlamaları nedeniyle yıllar sonra bir araya geldi. Washington'da 163 yıllık bilim kurumu Smithson Enstitüsü'nün Havacılık ve Uzay Çalışmaları Müzesi'nde buluşan grubun gündeminde Ay’dan Mars vardı. Neil Armstrong, ''Ay ölü, Mars'a gitmek gerek, orada 'hayat' olabilir'' derken Michael Collins, ''Hep ileriye bakalım, önce Mars...Mars'ın hakikaten ilginç yer olduğunu, ileride oraya astronot göndermenin mantıklı olacağını'' söyledi.

Apollo-11'in astronot kaptan pilotu Armstrong, sadece 11 saniye maziye giderek Apollo-11 manevrası için çok kısa konuştu. Ama Armstrong, ABD'nin Hitler Almanyası'ndan devşirdiği büyük roket mühendisi Wernher von Braun (1912-1977) gibi Apollo Satürn-5 roketlerinin öncüsü olan Amerikalı mühendis Robert Goddard’ın (1882-1945) uzay çalışmalarındaki öneminden bahsetti.

Apollo-11'in Kaptan Pilotu astronot Neil Armstrong'un hemen ardından Ay yüzeyine inen Edwin Aldrin de, ‘Fox News Sunday’ televizyonda katıldığı programında ''Mars'ta insanın yaşayabilmesi için elverişli ortam olabilir” dedi.

Sözlerini “ Wright Kardeşler'in ilk uçuşundan 66 yıl sonra Ay'a indik”diyerek sürdüren Aldrin “ileride Ay'a ilk inişten 66 yıl sonra, yani ilk hamlede 2035'te haydi haydi Mars'a inebiliriz, Ay'ı bırakıp ötelere bakalım" düşüncesini savundu.

AY: ISSIZLIĞIN GÖRKEMİ
Aldrin, Ay macerasından sonra, yolculukları üzerine bir kitap yazdı: ‘Issızlığın Görkemi’.

Aldrin kitabında, Ay'ın muhtemelen son 100 bin yılda hiç mi hiç değişmemiş durgunlukta atmosfersiz, havasız ama Dünya ve Güneş'i görürken sayısız yıldızı da ‘gündüz’ en berrak biçimde gören gökyüzü ve uzayın salt karanlığının görkeminin güzelliğinde olduğunu anlatıyor.

OBAMA’YLA BULUŞACAKLAR
Armstrong ile Aldrin, 40 yıl önce Florida Cape Canaveral'dan 16 Temmuz’da fırlatılışın ilk büyük anma töreninde iki gün önce Ohio eyaletinin Dayton kentinde buluşmuştu.

Apollo 11’in üç mürettebatı, bugün ABD Başkanı Barack Obama'nın 40. yıl kutlamasında bir kez daha bir araya gelecek. Obama'nın gökyüzü, en azından Mars'a ilgisi biliniyor.

Video: Ay'a inişin 40. yılı