AYM karar verdi, 2 BDP'li vekil tahliye istedi

Anayasa Mahkemesi, bireysel başvuruda bulunan tutuklu BDP Milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhan’ın haklarının ihlal edildiğine karar verdi. Bu kararın ardından iki vekil, tahliye talebinde bulundu.

02.01.2014 - 20:47

AYM karar verdi, 2 BDP'li vekil tahliye istedi

Anayasa Mahkemesi, KCK davasından tutuklu BDP milletvekillerinin ikisinin bireysel başvurularını karara bağladı.

Mahkeme, Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhan'ın, tutukluluklarının makul süreyi aşması nedeniyle, seçme ve seçilme haklarının ihlal edildiğine hükmetti.

Yıldırım ve Ayhan'a 3'er bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verildi.

Tutuklu BDP milletvekilleri Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız ile Bağımsız Van Milletvekili Kemal Aktaş'ın başvuruları ise henüz ulaşmadığı için görüşülmedi.

TAHLİYE TALEP ETTİLER
Bu arada, yüksek mahkemenin kararının ardından milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhan tahliye talebinde bulundu.

BDP'li vekillerin avukatları, yaptıkları başvuruda Anayasa Mahkemesinin kararını örnek göstererek 5 Ekim 2010 yılından bu yana "silahlı terör örgütüne üye olduğu" gerekçesiyle yargılanan Diyarbakır D Tipi Cezaevinde tutuklu Milletvekili Ayhan ve 15 Şubat 2010 yılından bu yana "Terör örgütü üyesi olmak" suçundan yargılanan Mardin E Tipi Cezaevinde tutuklu Milletvekili Yıldırım'ın tahliyesini talep etti.

BALBAY CEZAVİNDEN ÇIKMIŞTI
Anayasa Mahkemesi'nin CHP Milletvekili Mustafa Balbay'a ilişkin kararından sonra tutuklu 5 milletvekili için Diyarbakır 5. ve 6. Ağır Ceza Mahkemeleri'ne yapılan tahliye talepleri reddedilmişti.

Bunun üzerine milletvekillerinin avukatları geçtiğimiz günlerde Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurmuştu.

Anayasa Mahkemesi, daha önceden bireysel başvuruda bulunan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ile ilgili de benzer bir karar vermişti.

Ergenekon davasında 34 yıl 8 ay hapis cezası alan Balbay, kararın ardından tahliye başvurusunda bulunmuş ve Anayasa Mahkemesi'nin kararını dikkate alan yerel mahkeme de tahliye kararı vermişti.

Verilen bu kararın, tutuklu yargılanan 7 milletvekili için de emsal niteliği taşıdığı belirtilmişti.

MECLİS KOMİSYONU KURULDU
Öte yandan tutuklu vekiller için Meclis de harekete geçti. AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken'in bir araya geldiği toplantıda, her partiden birer hukukçu milletvekilinden oluşan komisyon kurulması kararlaştırıldı.(HABERE GİT)

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...