AYM'den unutulma hakkı kararı

İnternette kendisiyle ilgili içeriği sildirmek isteyen bir kişi Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Yüksek Mahkeme "Kişinin şeref ve itibarının korunması gerektiğine" dikkat çekti ve "unutulma hakkı" başvurusunu haklı buldu.

Haberler - NTV Haber 15.09.2016 - 20:31

AYM'den unutulma hakkı kararı

Anayasa Mahkemesi hakkındaki haberleri internetten sildirmek için başvuru yapan kişiyi haklı buldu. Yüksek mahkemenin "unutulma hakkı" kararı emsal niteliğinde olacak. Unutulma hakkı dijital ortamda bireye ait fotoğraf, haber ve diğer kişisel içeriğin silinmesi anlamına geliyor.

Vatan gazetesinin haberine göre uyuşturucu kullanmaktan ceza alan N.B.B ile ilgili 1998 ve 1999 yıllarında üç haber yayınlandı. Haberlerin kaldırılması yönündeki başvurusu ise mahkeme tarafından reddedildi.

N.B.B. de Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yaptı. Mahkeme başvuruyu haklı buldu. Anayasa Mahkemesi kararında "Basit bir internet araştırmasıyla kişilerin geçmiştik yaptıkları ve hatırlamak ya da hatırlanmak istemedikleri olayların kolayca ortaya konulduğunu" belirtti.

Mahkeme, başvurucunun şeref ve itibarının korunması için anılan haberlere erişimin engellenmesinin gerektiğini vurguladı.

Benzer durumlar için emsal olacak kararla, uyuşturucu kullanımı, trafik cezası, dolandırıcılık, basit yaralama gibi suçlardan ceza alan birey , cezasını çektikten sonra geçerli sürede sabıka kaydını sildirecek. Ardından da ilgili mahkemeye emsal kararla başvurarak geçmişteki suçuyla ilgili içerikleri internet ortamında da çıkarttırabilecek.

Sayfa Yükleniyor...