'Aynı fikirde değiliz, karşı çıkıyoruz'

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Başbakan Erdoğan'ın siyonizmle ilgili sözlerini değerlendirdi. Kerry, "Aynı fikirde değiliz ve karşı çıkıyoruz" diye konuştu.

01.03.2013 - 17:50

'Aynı fikirde değiliz, karşı çıkıyoruz'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Kerry'ye siyonizm tartışması soruldu. Kerry, Başbakan Erdoğan'ın ''Tıpkı siyonizm, antisemitizm gibi, tıpkı faşizm gibi İslamofobiyanın da bir insanlık suçu olarak görülmesi kaçınılmaz hal almıştır'' sözleriyle ilgili şunları söyledi:

"Bu sözlerle aynı fikirde değiliz, bu fikre karşı çıkıyoruz. Farklı bakış açılarımız var. Ben bu konuyla ilgili olarak 2 yıldır çalışıyorum. Elbette bu açıklamanın ardından bu biraz daha karmaşıklaşacaktır. Ben bu konuyu açık açık dile getirdim. Bunları söyledim Dışişleri Bakanı'na. Başbakan'a da bunları söyleyeceğim. Beyaz Saray'dan da bir açıklama geldi. Yapılan açıklamalar bizim neye inandığımızı gösteriyor. Türkiye ve İsrail, her ikisi de ABD'nin hayati müttefikleridir."

Davutoğlu da "Biz hiçbir zaman, hiçbir ülkeye düşmanca açıklamalarda bulunmadık. Düşmanca tavır gösteren ülke İsrail'dir. Ne oldu da, uluslararası sularda seyreden gemiye sanki bir düşman gemisi gibi saldırıda bulunuldu. Mavi Marmara olayı olana kadar biz büyük çabalar sarf ettik. İsrail'in tutumu düşmanca denebilir. Bu dokuz masum insanın suçu neydi? İsrail hem bize, hem Batı Şeria'daki bölge halklarına karşı tutumunu gözden geçirmelidir. Antisemitizme karşı çıktığımıza tarih şahittir. Biz her zaman Ortadoğu'da barış için her türlü çabayı göstermeye hazırız. İsrail olumlu açıklama duymak istiyorsa tavrını değiştirmeli" diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "Suriye'de barışçıl ve siyasi bir geçiş dönemi istiyoruz. Esed rejimi bir şekilde anlamalı ki, siviller üzerine Scud füzeleri atmalarına, Suriye sokaklarını bombalamasına izin verilmeyecek" dedi.

ERDOĞAN: SİYONİZM İNSANLIK SUÇU
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Avusturya'nın başkenti Viyana'daki "5. Medeniyetler İttifakı Forumu''nda önceki gün yaptığı konuşmada, ''Tıpkı siyonizm, antisemitizm gibi, tıpkı faşizm gibi İslamofobiyanın da bir insanlık suçu olarak görülmesi kaçınılmaz hal almıştır'' demişti.

NETANYAHU'DAN SERT AÇIKLAMA
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun basın ofisinden yapılan açıklamada, ''Başbakan Binyamin Netanyahu, Başbakan Erdoğan'ın siyonizm ve faşizmi kıyaslayan beyanatını kınamıştır'' denilmişti.

Erdoğan'ın açıklamalarını hedef alan Netanyahu, "Bu karanlık ve yalan ifade, dünyadan geçtiğini düşündüğümüz bir düşüncedir'' demişti.

ABD VE BM TEPKİ GÖSTERMİŞTİ
Beyaz Saray'ın Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Tommy Vietor tarafından kınamıştı. Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Vietor, "Başbakan Erdoğan'ın siyonizmi insanlığa karşı işlenmiş bir suç kategorisinde sınıflandırmasını reddediyoruz. Bu saldırgan ve yanlış bir tanım" demişti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da, Başbakan Erdoğan'ın açıklamasını "acı verici ve ayrımcı" olarak yorumlamıştı. BM Genel Sekreteri Ban, Erdoğan'ın açıklamasının "hoşgörü ve sorumlu liderlik" konularının ele alındığı Medeniyetler İttifakı Forum ile de çeliştiğini söylemişti.

ERDOĞAN VE GÜL İLE DE GÖRÜŞTÜ
Amerikalı bakan Davutoğlu'nun ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Edinilen bilgilere göre, John Kerry'nin Başbakan Erdoğan ile görüşmesinde, Suriye'deki iç savaş, model ortaklık ve ticari ilişkiler ele alındı.

  • Etiketler :