Ayrımcı kitaba inceleme

Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul Kartal’da liselere ücretsiz olarak dağıtılan ve içeriğinde ırkçı söylemler bulunan kitapla ilgili inceleme başlattı.

08.03.2012 - 19:40

Ayrımcı kitaba inceleme

İstanbul Kartal'da liselere dağıtılan ve ırkçı söylemler içeren kitapla ilgili inceleme başlatıldığı bildirildi.

Şikayetler üzerine harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı kitabın dağıtımını durdurarak kitap hakkında inceleme başlatı.

MEB'den konuyla ilgili yapılan açıklamada kitabın içeriğinin çocukların zihninde olumsuz etkiler yapabileceği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Kitabın son baskılarında yer alan bu bölümlerde konunun kin, nefret ve düşmanlık gibi polemik seviyesinde ele alındığı görülmektedir. Dolayısıyla genel olarak kitabın içeriğinin çocukların zihninde olumsuz etki yapacağı değerlendirilmiştir. Kitapta, olumsuz yargı oluşturacak ve yakışık almayan ilmi, edebi ve estetik yönden tasvip edilmeyecek kelime ve cümleler de mevcuttur.

Bu sebeple Milli Eğitim Bakanlığının talimatı olmadan dağıtılan kitapların, dağıtımının durdurulmasına, konuyla ilgili sorumlular hakkında inceleme başlatılmasına karar verilmiştir.''

IRKÇI İFADELER
Yunus Zeyrek tarafından kaleme alınan ''Bu Dosyayı Kaldırıyorum'' adlı 376 sayfalık kitap, 1981 ve 1984 yıllarında Kültür Bakanlığı, 2001 yılında da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından basıldı.

Daha sonra Payda Yayıncılık tarafından 2007 yılında birinci baskısı yapılan kitabın, 18 Nisan 2011 tarihinde yapılan ikinci baskısı Kartal Kaymakamlığınca ilçesindeki okullara dağıtıldı.

Kitapta, Ermeni sorunuyla ilgili ırkçı ifadeler ve Orhan Pamuk, Ece Temelkuran, Can Dündar gibi yazarlar hedef gösterilerek haklarında ağır ifadeler kullanılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...