Ayşe Yüksel: Özgürlüğümden iki hafta çalındı

Ergenekon soruşturmasının 12. dalga operasyonunda tutuklanan ve ardından serbest bırakılan ÇYDD yöneticisi Prof. Ayşe Yüksel, yaşadıklarını NTV’ye anlattı.

NTV Haber 25.04.2009 - 21:43

Ayşe Yüksel: Özgürlüğümden iki hafta çalındı

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınarak, 17 Nisan tarihinde tutuklandıktan sonra geçtiğimiz gün tahliye edilen Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Yönetim Kurlu Üyesi Prof. Ayşe Yüksel yaşadıklarını NTV'ye anlattı.

"Bu olanları hak etmedim" diyen Yüksel, ‘Ayşe’ ismi artık Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği için bir semboldür diye konuştu.

Yüksel, "Bunu hak edecek hiçbir suç işlemediğimden çok emindim. Mutlaka bir yanlışlık var ve bu yanlışlık bir yerden denecek dedim. Gözaltına alındığımız andan tahliye olduğumuz ana kadar yaşadığımız iki haftanın, hukuk kuralları içinde tamamen bir yanlış; çok çok büyük bir yanlış, insanlığa yakışmayan bir yanlış olduğunu rahatlıkla söyleyebilirm" dedi.

Sekiz gün cezaevinde kalan Prof. Ayşe Yüksel, hala neden gözaltına alındığını sorguladığını belirterek, "Emniyet Müdürlüğü’nde ÇYDD’nin diğer üyelerini görünce bunun derneğimize yönelik bir olay olduğunu anladım. ‘Ne yapmıştık, neden böyle oluyordu? ÇYDD Türkiye’nin gelecek güvencesiydi, nasıl hukuku çiğnerdi?’ Bunlar bizi çok üzdü" şeklinde konuştu.

"ÖZGÜRLÜĞÜMDEN ÇALINDI"
"Özgürlüğümden iki hafta çalındı" diyen Yüksel, gözaltındayken kendisine sadece Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin verdiği burslarla ilgili sorular sorulduğunu söyledi.

Yüksel, "Burs verdiğimiz öğrencilerle ilgili, yaşamımızla, ÇYDD üyeleri ile aramızda yaptığımız telefon görüşmeleriyle ilgili sorular soruldu. Telefon görüşmelerinde hep başka ipuçları aradılar" ifadelerini kullandı.

Kendisini bir günah keçisi olarak tanımlayan Yüksel, "Hepimizi serbest bıraksalardı, belki onlara ‘Neden?’ diye sorulacaktı. Onun için... Ayrıca benim Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde çalışıyor olmam, başta üniversite öğrencileri olmak üzere eğitim çalışmalarında bulunmam rahatsız etti ki, bunu engellemek istediler" dedi.

Bundan sonra da yola devam etmeye kararlı olduğunu dile getiren Yüksel, sözlerini, “Ayşe hepimizin adına bir sembol. Biz ÇYDD olarak Tükiye’nin her yerinde 20 bine yakın üyesiyle varız; var olmaya devam edeciğiz” şeklinde tamamladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...