Aysel Tuğluk beraat etti

Aysel Tuğluk, ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçundan yargılandığı davada beraat etti.

Anadolu Ajansı 18.02.2010 - 13:38

Aysel Tuğluk beraat etti

Anayasa Mahkemesi'nin DTP hakkındaki kapatma kararıyla milletvekilliği düşürülen Aysel Tuğluk'un ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçundan yargılandığı İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya avukatı Özcan Kılıç katıldı.

Duruşmada savunma yapan Kılıç, müvekkillerinin suç kastı bulunmadığını belirterek, unsurlarının oluşmadığını öne sürdüğü suçtan beraatlarını talep etti.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, Tuğluk'un yaptığı açıklamanın terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın sağlığı ile ilgili olduğunu belirterek, bu açıklamaların ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçunu oluşturmayacağı kararına vardı.

Tuğluk'un beraatına karar veren mahkeme heyeti, davanın diğer sanıkları Dündar ve Aydınlık'ı ise ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçundan 10'ar ay hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme heyeti, sanıkların duruşmadaki hal ve tavrı, eylemin oluş şekli ve sanıkların sabıkasız oluşunu gözönünde bulundurarak ''hükmün açıklanmasının geri bırakılması''na ve sanıkların 5 yıl adli denetime tabi tutulmalarına karar vererek, davayı sonuçlandırdı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...