Aysel Tuğluk ifade verecek

Anayasa Mahkemesi'nin milletvekilliğini düşürdüğü DTP'li Aysel Tuğluk, hakkındaki dava nedeniyle ifade vermeye gideceğini açıkladı.

NTV Haber 12.12.2009 - 18:32

Aysel Tuğluk ifade verecek

DTP'li milletvekillerinin, haklarında açılan davalar ve bu isimlerin mahkemeye ifade vermeye gitmemeleri dönem dönem Türkiye gündemini meşgul etmişti.

DTP'yi kapatan Anayasa Mahkemesi'nin, Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk'un milletvekilliklerini düşürmesinin ardından, bu konuda yeni bir gelişme yaşandı. Tuğluk, yargılandığı dava nedeniyle ifade vereceğini açıkladı.


Gazeteciler, DTP Merkezi'nden çıkan Tuğluk'a, 29 Aralık'ta Ankara 11. Ağır ceza Mahkemesi'nde 'suçu ve suçluyu övme suçundan' hakkında açılan davada ifade verip vermeyeceğini sordular.

Anayasa Mahkemesi, DTP'yi kapatma kararıyla birlikte Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un milletvekilliklerinin düşürülmesine karar vermiş ve bu, kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından iki ismin dokunulmazlıklarının kalkması anlamı da taşımıştı.

İşte bu gelişmenin ardından Tuğluk'un, gazetecilerin sorusuna yanıtı 'ifade vermeye gideceğim' oldu.

Daha önce aralarında Tuğluk'un da bulunduğu DTP'li bazı milletvekilleri, haklarındaki davalar nedeniyle ifade vermeye çağrılmışlar ancak gitmemişler ve gitmeyeceklerini açıklamışlardı. İfade verilmesi isteğinin Meclis Başkanlığı'na iletilmesi ve milletvekillerinin Meclis'ten götürülmeleri tartışmaları gündemi meşgul etmişti.

Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla ortaya çıkan yeni durumda, dokunulmazlığı kalkan Tuğluk'un polis zoruyla ifadeye götürülmesi ihtimali de kuvvetlenmişti.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...