Aysel Tuğluk: Konuşmaya hapis verilir mi?

Van Milletvekili ve DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk'a, "Örgüt propagandası yapmak" suçundan açılan davada 2 yıl hapis cezası verildi. Tuğluk karara tepkili.

02.08.2011 - 13:51

Aysel Tuğluk: Konuşmaya hapis verilir mi?

Hakkâri’nin Yüksekova İlçesi'nde 17 Mart 2010'da yaptığı konuşmadan dolayı Özel Yetkili Van Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nce yürütülen soruşturma kapsamında hakkında dava açılan Aysel Tuğluk'a "Örgüt propagandası yapmak" suçundan 2 yıl hapis cezası verildi.

'BU NASIL DEMOKRASİ?'
Cezayla ilgili olarak NTVMSNBC’ye konuşan Aysel Tuğluk ise konuşmasının ceza konusu olmasının başlı başına bir demokrasi sorunu olduğunu söyledi:

“Siyasetçi ne yapar? Siyasetçi konuşur, fikirlerini beyan eder. Bu başkalarını rahatsız edebilir. Şiddet içermediği sürece her şey çok açık ve net konuşulabilmeli. Bu ülkenin Kürt sorununu 15-20 yıl önce konuşabilseydik her şey bambaşka olurdu. Belki bu acılar yaşanmazdı. Bir siyasetçi olarak barışa çağrı yaptığım bir konuşmamdan dolayı ceza alıyorum. Ne demişim ki o konuşmada? Öcalan’ın muhatap alınması gerektiğini mi söylemişim? Devletin kendisi görüşüyor Abdullah Öcalan ile. Benim Öcalan’ın statüsünden bahsetmem mi suç?
Türkiye değişiyor deniyor ama bu ülkede farklı düşünenler konuştuğu zaman bunlarla karşılaşıyorsa, düşünce özgürlüğünden bahseden Başbakan’a ‘Bu nasıl demokrasi?’ diye sormak lazım.”

NE DEMİŞTİ?
BDP desteğinde Van’dan bağımsız milletvekili seçilen Aysel Tuğluk, 2 yıl önce Hakkâri’nin Yüksekova İlçesi’nde düzenlenen Nevruz kutlamalarında şu sözleri sarf etmişti:

“Bu ateşi direnişin kalesi olan Gewer’de yaktık. Ben sizin bu onurlu direnişinizi, onurlu mücadelenizi saygıyla selamlıyorum. Onlar Kürtlersiz çözümü geliştireceklerini zannettiler ve bunu bize dayattılar. Bir de şunu söylediler; ’PKK’yi terörist ilan edin’ dediler, dayattılar. Kişiliğimize, kimliğimize ihanet etmemizi istediler. Kendi kültürümüzü, kendi değerlerimizi inkâr dayatmasında bulundular. Ama biz halkımızla birlikte buna direndik ve kabul etmedik bu onursuzluğu. Meclis’te BDP bu halkın temsilcisi olarak oradadır ve muhataptır. Kandil’de muhatap PKK’dir. Yine İmralı’da muhatap Öcalan’dır. İşte diyoruz ki bu meseleyi çözmek istiyorsanız bu aktörleri görmek zorundasınız. Bu aktörler ile konuşmak zorundasınız."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...