Aytaç Durak istifa ediyor

MHP ile ipleri koparan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı, adliye binasına gelerek kendisi ve Mustafa Tuncel hakkında suç duyurusunda bulundu. Durak, Bahçeli'nin yanına gitmeden istifa edeceğini açıkladı. Savcılık, Durak hakkında soruşturma başlattı.

17.03.2010 - 10:03

Sabah saatlerinde evinden çıkarken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Durak, ''Merak edilen tüm soruları bugün Adliye binası önünde açıklayacağım'' demişti.

Durak, saat 10.30 sularında Adana Adliyesi'ne gelerek rüşvet iddialarına ilişkin kendisi ve MHP Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Mustafa Tuncel hakkında suç duyurusunda bulundu.

Aytaç Durak, adliyeden ayrılırken de gazetecilerin karşısına çıktı ve açıklamalar yaptı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı, "Ben rüşveti ihbar ediyorum, maalesef yandaş basın rüşvet ihbarını bırakıp bana atılan iftiralarla haber yapıyor" dedi.

Durak, MHP'li Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mustafa Tuncel'in elinde bulunan kasetin Cumhuriyet savcılığı tarafından ihbar kabul edilmesi gerektiğini ifade etti.

Durak, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Günlerdir açıklayacağını söylüyor, bilen bildiklerini anlatır. Savcılığa gitmediğinden dolayı ben kendisine bu nedenle görsel ve yazılı basında yer alan bu iddiaların şahsımla ilgili ihbar kabul edilmesini, ivedi olarak soruşturma başlatılmasını, elinde olduğunu iddia ettiği söz konusu kasetin resmiyete konulmasını savcılık makamına arz ve talep ediyorum. Yani kendimi ihbar ediyorum. Sadece Mustafa Tuncel için söylemiyorum. Adana halkının tamamında benimle ilgili bildikleri varsa gelsinler savcılığa başvursunlar.''

Aytaç Durak, daha sonra savcılığa sunduğu dilekçeyi gazetecilerin önünde okudu.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı, rüşvet iddiaları nedeniyle kendisi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Aytaç Durak, kimde kendisiyle ilgili bir belge varsa getirip savcılığa sunmasını istedi.

OKTAY VURAL'A SİTEM
Durak, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'a sitemlerini iletti ve Vural'a yazdığı mektubu da okudu.

Durak, ''Bir de kendi partimin Büyük Millet Meclisi Başkan vekiline bir sitemim var. Ona da mektup yazdım, onu da sizlere dağıtacağım'' dedi.

BAHÇELİ'NİN YANINA GİTMEDEN İSTİFA EDECEK
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, MHP'den gelen istifa çağrısı üzerine dün "MHP lideri Bahçeli ile yüzyüze görüşmeden kararımı vermem" açıklamasını yapmıştı.

Dünü İstanbul'da geçiren Aytaç Durak, bugün sabah yeni bir açıklama daha yaparak Ankara'ya gitmeyeceğini duyurdu.

Durak, Ankara'ya gidip gitmeyeceği yönündeki sorulara ''Hayır gitmeyeceğim'' yanıtını verdi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı, MHP lideri Bahçeli'nin çağrısına da yanıt verdi ve ''Parti tüzüğü gereği böyle bir dedikodu çıkarsa konunun aydınlanması için bir süre partiden çekilmek gerekiyor. Neyse gereğini yapacağız'' diye konuştu.

BİN LİRA HARAÇ VERDİM
Mustafa Tuncel'in, ''Durak rüşvet de verdi'' iddialarını hatırlatan Durak, sözlerine şöyle devam etti:

''Rüşvetle mücadele benim bir numaralı şiarımdır. Ben, 45 yıl evvel askere giderken o zaman da siyasi bir komploya uğradım. 32 yaşına kadar askerlik tecilim vardı, ama ben o zaman Köy Hizmetleri Müdürüydüm. Siyasi kişilerin işine gelmeyen hareketlerim oldu. O zaman Adanalı iki bakan vardı, askerlik tecilimi iptal ettiler. Oysa ben, iş programımı ona göre düzenlemiştim. Henüz 1.5 aylık evliydim, apar topar askere gitmem için ne gerekiyorsa yaptılar. Savunma bakanı Adanalıydı, beni asker kaçağı ilan etti, oysa iki yıl tecilim vardı. Bu komployu bozabilmek için 1000 lira haraç verdim. Sayın Tuncel'in, 'rüşvet verdi'' dediğinden kastı da budur. Ben yüce Türk adaletine güveniyorum.''

Aytaç Durak, açıklamasının ardından adliyeden taksiye binerek ayrıldı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Aytaç Durak hakkında gazetelerde yer alan haberleri ''ihbar'' kabul ederek soruşturma başlattı.

Haberlerdeki, ''Durak'ın imar düzenlemeleriyle rant sağladığı'' şeklindeki iddiaları inceleyen savcılık, soruşturmayı bu konuda başlattı.

Soruşturma sonucunda iddianamenin hazırlanması ve dava açılması Durak'ın göreviyle ilgili olduğu için bakanlık iznine tabi olacak.

MUSTAFA TUNCEL MHP'DEN İSTİFA ETTİ
Aytaç Durak'la girdiği kaset polemiğinden sonra gündemden düşmeyen Adana Büyükşehir Belediye Meclisinin MHP'li üyesi Mustafa Tuncel, partisinden istifa ettiğini açıkladı.

İstifasını yazılı açıklamayla duyuran Tuncel, Aytaç Durak ve kendisi arasında geçen tartışmaların tamamen kişisel olduğunu belirtti.

Tuncel, açıklamasında, ''Sayın Genel Başkanım Devlet Bahçeli'nin tavsiyesini bir talimat olarak görüp, hukuki süreç tamamlanıncaya kadar MHP'den istifa ediyorum'' ifadelerine yer verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...