Ayvazovski sergisi Deniz Müzesi'nde

Ivan Konstantinoviç Ayvazovski'nin eserleri 31 Mart'a kadar Deniz Müzesi'nde sergileniyor.

Anadolu Ajansı 02.01.2014 - 12:48

Deniz Müzesi Komutanlığı'nın, "Seçilmiş Ressamlar" sergisi kapsamında, İvan Konstantinoviç Ayvazovski'nin eserleri sanatseverlerle buluştu.

Deniz ve deniz tarihi konulu eserlerden oluşan resim koleksiyonunun dönemsel olarak sergilendiği Deniz Müzesi'nde, Mıgırdiç Melkon'un ardından Ivan Konstantinoviç Ayvazovski'nin eserleri de görülebilecek.

Sergide, Ayvazovski'nin "Denizde Fırtına", "Karadeniz Boğazı'nda Tahlisiyeciler" ve "Limanda Yelkenliler" isimli tual üzerine üç yağlıboya eseri yer alıyor.

Sergi, 31 Mart'a kadar gezilebilecek.

Ivan Konstantinoviç Ayvazovski kimdir?

Kırım'ın Feodosia şehrinde 17 Temmuz 1817'de doğan Ayvazovski, yeteneğinin farkına varılarak Simpheropol Lisesi ve daha sonra St. Petersburg Akademisi'ne gönderildi. Daha sonra eğitimini sürdürmek için İtalya'ya giden sanatçı, tanınmış bir ressam olarak döndü.

"Zamanın en büyük deniz manzara ressamlarından biri" olarak kabul edilen Ayvazovski, dalgaların hareketlerini, suyun şeffaflığını ve su ile gökyüzü arasındaki diyaloğu bir virtüöz ustalığıyla tuvallerine aktardı. Ressamın sıra dışı hafızası ve romantik hayal gücü tüm bunları eşsiz bir mükemmellikte yapmasını sağladı.

St. Petersburg'a 1844'te döndüğünde akademisyen unvanı ile onurlandırılan sanatçıya Rus Donanması ile birlikte seyahat etme imkanı verildi. Sultan Abdülaziz'in davetiyle 1874 yılında İstanbul'a gelen sanatçı Dolmabahçe Sarayı için 30'dan fazla resim yapmak için görevlendirildi. Bu resimlerin bir bölümünü Feodosia'de 1875'te tamamlayan ünlü ressam, "Benim için yaşamak çalışmaktır" sözüne sadık kalarak 6 binden fazla esere imza attı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...