Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Zakir Haşimov, Türkiye ile Azerbaycan'ın 'iki devlet bir millet' ilişkisi içinde olduğunu belirterek, ''İki kardeş ülke arasında kriz olabilir mi?'' dedi.

TBMM'de, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle verilen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Haşimov, Türkiye'nin bağımsız bir devlet olarak istediği ülkeyle ikili ilişki kurma hakkına sahip olduğunu, ancak Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin Yukarı Karabağ meselesinin çözümüyle paralel gitmesi gerektiğini söyledi.

Haşimov, bir soru üzerine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu yönde kendilerine güvence verdiğini belirtti.

Büyükelçi Haşimov, basında son dönemde bir kısmı 'uydurma ya da kasıtlı' birçok haberin çıktığına dikkati çekerek, bu haberlerin çoğunun da Ermenistan kaynaklı olduğunu iddia etti.

"BİR MİLLET İKİ DEVLET"
Türkiye-Azerbaycan ilişkileriyle ilgili olarak, Atatürk'ün ''Azerbaycan'ın sevinci bizim sevincimizdir'', Azerbaycan'ın eski cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in de, 'bir millet iki devlet' sözlerini hatırlatan Haşimov, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin de bu prensiplerin dışına çıkamayacağını, bu prensipleri hiç kimsenin bozamayacağını vurguladı.

Türkiye ile Azerbaycan arasında pencerelerin açık olduğunun altını çizen Haşimov, Azerbaycan Savunma Bakanı Sefer Abiyev'in yarın Türkiye'ye yapacağı ziyarete dikkati çekerek, iki ülke arasında karşılıklı ziyaretlerin her zaman düzenlenebileceğini söyledi.

Haşimov, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev arasında bugünkü telefon görüşmesinin olumlu geçtiğini de bildirdi.

SINIRIN AÇILMASI KONUSU
Azerbaycan Büyükelçisi, ''ülkesinin, Türkiye-Ermenistan sınırının açılmasına ne zaman razı olabileceği'' şeklindeki soru üzerine, ilk etapta Yukarı Karabağ etrafında Ermenistan işgali altındaki 7 ilçeden 5'inin boşaltılması ve Azeri göçmenlerin buralara geri yerleştirilmesinden sonra sınırın açılabileceğini belirtti.

Geri kalan 2 ilçe ve Yukarı Karabağ'ın da daha sonraki etaplarda boşaltılması ve oralara da Azeri göçmenlerin yerleştirilmesi gerektiğinin altını çizen Haşimov, daha sonra statü görüşmelerine geçilebileceğini ifade etti.

Haşimov, bir soru üzerine, statü tartışmalarından önce de Türkiye-Ermenistan sınırının açılabileceğini söyledi.

Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Haşimov, ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Asya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Matthew Bryza'nın ''Yukarı Karabağ meselesinin birkaç ayda çözülebileceği'' yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine de ''Bryza hep böyle açıklamalar yapar, inşallah'' ifadesini kullandı.