Aziz Yıldırım'a yeniden yargılama

Şike davasında aldığı hapis cezası Yargıtay tarafından onanan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın yeniden yargılama talebi kabul edildi. Karar sonrası Yıldırım, "Büyük ailemize teşekkürlerimle" başlığıyla bir açıklama yaparken, Fenerbahçeli yönetici Abdullah Kiğılı, "Yeni deliller çıkacak. Ortalık çok karışabilir" dedi.

23.06.2014 - 16:40

Aziz Yıldırım'a yeniden yargılama

Fenerbahçe Kulubü Başkanı Aziz Yıldırım, yeniden yargılanacak.

Şike davasında hapis cezası alan Yıldırım’ın yeniden yargılama talebiyle ilgili başvurusunda karar çıktı.

Davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın yaptığı başvuruları karara bağladı.

Mahkeme, Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl hakkında, "ileride telafisi imkansız zararlara sebebiyet vermemek" açısından "yeniden yargılama ve infazların geri bırakılması" kararı verdi.

Mahkeme bazı sanıkların kendilerine "kumpas kurulduğu" ve "duruşma tutanaklarında sahtecilik yapıldığı" iddialasıyla yaptığı yeniden yargılama talebini ise oy birliğiyle reddetti.

Aziz Yıldırım şike davasında 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmış, karar Yargıtay tarafından onanmıştı.

'CEZAEVİNE GİRMEYECEK'
NTV’ye konuşan Avukat Alpay Köse, mahkemenin kararını “nadir rastlanan bir durum” olarak nitelendirdi.

Aziz Yıldırım’ın cezaevine girmeyeceğini belirten Köse, “İnfaz durdurulduğu için infaz olmayacak. Aziz Yıldırım ve diğer yöneticilerin yöneticiliği de devam edecek” diye konuştu.

Davanın sıfırdan başlayacağını vurgulayan Avukat Rezan Epözdemir ise “Cezaevi süreci yaşanmayacak. Mahkeme yeniden yargılama yapacak” dedi.

Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen de sanıkların cezaevine girmeyeceğini belirterek, “İnfazın geri bırakılması kabul edildi. Yargılama yenilenecek” şeklinde konuştu.

Şike davasında yargılanan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Yıldırım’ın cezası, Yargıtay 5. Ceza Dairesi tarafından onanmıştı.

Aziz Yıldırım'ın avukatları, "paralel devlet" iddialarını gerekçe göstererek yeniden yargılanma talebinde bulunmuştu.

AZİZ YILDIRIM'DAN İLK AÇIKLAMA
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, karar sonrası kulübün internet sitesinden bir açıklama yaptı.

Yıldırım açıklamasında, kararın olası itiraz hakkına duyduğu saygı, gerekse yargı kararları öncesi ve sonrası yorum yapma geleneğinin olmaması nedeniyle karar hakkında konuşmayı uygun bulmadığını aktararak, şunları kaydetti:

"Bununla birlikte, Fenerbahçe özeli dışında, Türkiye'de hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı olarak, bu güzel ve bağımsız ülkenin normalleşmesine katkı sağlayan; başta yürekli ve vicdanlı hakim ve savcılarımız olmak üzere, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'e, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim Kılıç'a, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli'ye, bu karara destek olan sayın milletvekillerine, şükran ve teşekkürlerimi bildirir ve en önemlisi bu karar doğrultusunda belirli çevrelerce yaratılmaya çalışılacak ayrımcılık ve kutuplaşmaya asla izin vermeyeceğimi tüm kamuoyuna bir kez daha deklare ederim."

Aziz Yıldırım, internet sitesinde "Büyük ailemize teşekkürlerimle" başlığıyla yaptığı bir başka açıklamada ise kararın kendilerini "çok mutlu" ettiğini belirterek

"Haklı mücadelemiz için bir gün olsun vazgeçmeden 1087 gündür bize nefes olan değerli kongre ve divan kurulu üyelerimize, mücadeleden asla ödün vermeyen yürekli taraftarlarımıza, kulübümüzün tüm emekçilerine ve davamıza sahip çıkan sporcularımıza, en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Vatan Caddesi'nde, Metris'te, Çağlayan'da, Silivri'de, bizi yaz kış demeden yalnız bırakmayan, Bağdat Caddesi'nde, Anıtkabir'de, Sabiha Gökçen'de sesimize ses olan, davamıza ilk günden itibaren yürekten inanan büyük Fenerbahçe ailesine, şükranlarımı sunuyorum. Mücadelemiz, haklılığımız ispatlanana kadar sürecek."

'TÜRK FUTBOLUNUN ÖNÜNÜ AÇACAK'
Fenerbahçe Kulübü Genel Sekreteri ve Basın Sözcüsü Mahmut Uslu da kararın Türk futbolunun önünü açacağına inandığını söyledi.

Uslu "Bu kararın Türk futbolunun önünü açacağına inanıyorum. Dünyanın hiçbir yerinde böyle dava yoktur. Böyle bir yargılama yoktur. Bu kararı verenleri kutluyorum. Yargıya bir daha inanmaya mecbur olduğumuzu gördük. Bu karar hepimize kutlu olsun" diye konuştu.

'ORTALIK KARIŞABİLİR'
Fenerbahçe TV'ye konuşan Fenerbahçe Kulübü Başkanvekili Abdullah Kiğılı ise yeniden yargılanma kararıyla bütün gerçeklerin ortaya çıkacağını söyledi.

Kiğılı, "Yeni deliller çıkacak. O günlerde istenilmeyen, gelmesi gereken kişiler kabul edilmemişti. Bunların hepsi ortaya çıkacak. Ortalık çok karışabilir onu da söyleyeyim. Yeni delillerimiz var. İlk kez sunacağımız deliller olacak. Bunların hepsini sunacağız" ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...