B.Ç'nin annesi cezaevinde hayatını kaybetti

Hüseyin Üzmez'in cinsel istismarda bulunduğu 14 yaşındaki B.Ç'nin cezaevindeki annesi Livaze Ç. hayatını kaybetti. Livaze Ç., 'Küçük yaşta kız çocuğunu fuhuşa teşvik' ve 'Hürriyeti tahdit' suçlarından 16 yıl 6 ay hapis cezası almıştı.

28.12.2012 - 11:30

B.Ç'nin annesi cezaevinde hayatını kaybetti

Hüseyin Üzmez'in, 'cinsel istismar' suçundan mahkum olduğu davada, mağdur B.Ç.'nin 16 yıl hapis cezasına çarptırılan annesi Livaze Ç, tutuklu bulunduğu Bursa E Tipi Kapalı Cezaevi'nde hayatını kaybetti. Livaze Ç'nin cenazesi, Bursa Adli Tıp Kurumu Morgu'na kaldırıldı.

İlk belirlemelere göre, kalp krizinden öldüğü bildirilen 40 yaşındaki Livaze Ç'nin, kesin ölüm nedeninin otopsi sonucunda belli olacağı belirtildi.

Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi, 16 Eylül 2009 yılındaki ilk karar duruşmasında Hüseyin Üzmez hakkında, ''cinsel istismar'' ve ''küçük yaştaki çocuğun ruh sağlığını bozma'' suçlarından 13 yıl 1 ay 15 gün hapis, ''hürriyeti tahdit'' suçundan ise beraat kararı vermişti.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, sanık avukatlarının cezayı fazla, mağdur B.Ç'nin avukatlarının ise az bulup itiraz etmesi üzerine, yerel mahkemenin verdiği iki kararı da usulden bozarak, yeniden yargılanma yapılmasına hükmetmişti.

Yeniden yargılanan Üzmez, 9 Mart 2011 yılındaki karar duruşmasında, yerel mahkemece ''cinsel istismar ve küçük yaştaki çocuğun ruh sağlığını bozma'' suçundan aynı cezaya çarptırılmış, ''hürriyeti tahdit'' suçundan ise yine beraat etmişti. Üzmez, bu kararla birlikte tahliye edilmişti.

Yargıtay 14. Ceza Dairesi, Hüseyin Üzmez'e, ''cinsel istismar'' ve ''küçük yaştaki çocuğun ruh sağlığını bozma'' suçlarından verilen 13 yıl 1 ay 15 günlük hapis cezasını onamış, ''hürriyeti tahdit'' suçundan yeniden yargılanmasına hükmetmişti.

Yargıtay tarafından hapis cezasının onanmasının ardından Üzmez, kaldığı bakımevinden alınarak Sincan Cezaevi'ne gönderilmişti. Mağdur B.Ç'nin annesi sanık Livaze Ç. hakkında daha önce verilen beraat kararları da Yargıtay tarafından bozulmuştu.

Bu kararın ardından Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi ise Hüseyin Üzmez'e ''hürriyeti tahdit'' suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün, Livaze Ç'ye ise 16 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası vermişti. Livaze Ç, bu kararın ardından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...