NTV

'Baba ile evlat aynı değil'

Türkiye

Başbakan Erdoğan, İzmir mitinginde "Babası çok muhterem bir insandı" dediği Ekmeleddin İhsanoğlu'nu "Baba ile evlat aynı değil" sözleriyle eleştirdi.

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir'de düzenlenen mitingde konuştu.

Erdoğan'ın hedefinde yine cumhurbaşkanı seçimindeki rakibi Ekmeleddin İhsanoğlu vardı.

İhsanoğlu'nu Türkiye'ye yabancı olmakla suçlayan Erdoğan, "Çok muhterem bir babası var ama baba ile evlat çoğu zaman aynı olmuyor" diye konuştu.

Erdoğan, "İzmirli kardeşlerime sesleniyorum, bunların peşinden gitmeyi bırakın" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"CHP ve MHP bu ahlak dışı saldırının parçası oldu. Pensilvanya'nın saldırılarına çanak tuttu. Paralel yapıyla mücadelemizin nedeni ulusal güvenliğimizi tehdit etmesidir. Bu can bu tende olduğu sürece bu mücadeleyi yapacağız.

Bu topraklarda operasyon yaptırtmayız. Bunlara gereken dersi hukuk içerisinde veririz. İnlerine gireceğiz dedik, şu anda girdik mi? Şovmenler ecel terleri döküyor. Geçenlerde birisi 'üstlerimiz başbakana bu konuyla ilgili bilgi veriyordu' diyor. Eğer dürüstsen namusluysan kim bilgi vermiş söylersin. Bunların sadece Allah bir dediğine inanın. Çünkü Allah bir. Söyledikleri geri kalan her şey yalan.

Nice pislikleri ortaya döküldü, daha da dökülecek. Herkesi dinlemişler ve kaydetmişler. Devletin en mahrem görüşmelerini kaydetmişler. Şimdi utanmadan sıkılmadan biz haram yemedik diyorlar. Paralel yargıdakiler, senin şu işini çözeriz ancak şunu vereceksin, diyerek herksin korku kumpası içine girmesini sağlamışlar.

Bu şantajlar sebebiyle konuşamayanlar deşifre edildi. Bu Kılıçdaroğlu, o şantajlar neticesinde CHP'nin başına geldi. Kaset genel başkanı. Sayın Baykal başka yerlede dolaşıyor, başka yerlere bakma bunlar işin üstadı, piri. İzmirli kardeşime sesleniyorum; bunların peşinden gitmeyi bırakın.

Başbakanlık Konutuma ofisime böcekler yerleştirdiler. Rabbim düşmanın bile ahlaklısını versin. Bunlarda, ahlak, edep, vatan, millet, bayrak sevgisi yok.

Bu monşer aday, CHP'nin MHP'nin adayı değil, Pensilvanya'nın adayıdır. Yerli değil, milli değil. Ülkesine devletine yabancı bir adaydır. Türkiye'nin sorunlarını da bilmez. Çok muhterem bir babası var ama baba ile evlat çoğu zaman aynı olmuyor. Babası zaten CHP zulmünden Mısır'a kaçmıştır.

İstiklal Marşı'na yabancı ülkemize yanacı. CHP ve MHP'lilere sesleniyorum; böyle bir adayın peşinden nasıl gideceksiniz? İnanıyorum ki 10 Ağustos Pazar günü aklıselim galip gelecek. O kadar monşer ki, İstiklal Marşı'na o kadar Fransız ki, birilerinin gözüne girmek için her yola başvuruyor. Bunun amiri de bunun gibi. Kim bunun amiri; CHP'nin genel müdürü. O da Ankara'da bozkurt iişareti yaparak dolaşıyordu.

Bunların iktidar olmak ve hizmet etmek diye bir dertleri yok. Hizmet bizim işimiz, biz bu millete aşığız aşık.

CHP, MHP, SP, BBP'ye gönül vermiş kardeşlerime sesleniyorum. İzmir bu proje adayına oy vermeycek. CHP'nin genel müdürü ne diyor; tıpış tıpış gideceksiniz bu adaya oy vereceksiniz diyor. Sana dayattılar ama sen bu adayı millete dayatamazsın.

'SENİN Kİ CAN DA ONLARIN Kİ PATLICAN MI?'
Erdoğan öncesinde ise Balıkesir'de düzenlenen mitingde halka seslendi. Konuşmasında Gazze'deki ateşkesin bozulması nedeniyle İsrail'i eleştiren Erdoğan, hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının bin 500'ü aştığını hatırlattı.

İsrail'in bir askeri kaçırıldığı için feryad ettiğini söyleyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bakın bizim polisimiz İstanbul Taksim'de camı, çerçeveyi kıran, insanları yaralayan, esnafa saldıran, sokaktaki insanlara saldıran vandallara biber gazı ve tazyikli su ile karşılık verdiğinde batılı ülkeler, batılı uluslararası medya ayağa kalkıyor, günlerce bunu konuşuyorlardı. Ey Amerika sen de konuşuyordun, ey Batı sen de konuşuyordun.

Şimdi neredesiniz, Avrupa neredesin, Amerika neredesin Soruyorum. Cevap var mı Yok. Çünkü bu başka türlü bir ittifak. Gazze'de bin 500'den fazla insan hayatını kaybetti. Şimdi 1 tane askerleri esir alındı diye İsrail feryat ediyor. Peki, sen 1 tane askerinin esir alınmasını konuşuyorsun da bu bin 500 tane şehidin, 7 bini aşkın yaralının hesabını kim verecek? Seninki can da öbürküler patlıcan mı?"

2 KEZ ARA VERDİ
Bu arada Balıkesir mitinginde dikkat çekici bir olay yaşandı. Başbakan konuşmasına 2 kez ara verdi. İlk ara 8 dakika sürdü. Edinilen bilgilere göre Başbakan bu sırada önemli bir telefon görüşmesi yaptı. Ancak Başbakan'ın kiminle görüştüğü henüz açıklanmadı.