Mardin'in Ömerli ilçesine bağlı İkipınar Köyü'nde görev yaptıkları jandarma karakoluna dönen askerlere PKK'lı teröristlerin düzenlediği saldırıda 2 astsubay ile 1 uzman çavuş şehit oldu. Kaçan teröristleri ele geçirmek amacıyla bölgede operasyon başlatılılırken, şehit askerlerin cenazeleri otopsi için Diyarbakır'a getirildi. Şehit 3 asker için uğurlama töreni yapılacak.

Öte yandan Hakkâri'nin Şemdinli ilçesi Yeşilöz mahallesi bölgesinde geçtiğimiz cuma günü çıkan ve 2 teröristin ölü olarak ele geçirildiği çatışmada yaralanan 1 teğmen Ankara GATA Hastanesinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu.

Hain saldırı, dün saat 23.40 sıralarında meydana geldi. Ömerli İlçesi'ne bağlı İkipınar Köyü Jandarma Karakolu'nda görevli Astsubay Başçavuş Erhan Gül, Astsubay Başçavuş Sadık Güllü ile Uzman Çavuş Ali Öztürk, köyde bulunan gittikleri bir korucunun evinde yemek yedikten sonra köydeki tepede bulunan karakola dönerken, PKK'lı teröristlerin kurduğu pusuya düştü. Çapraz ateşe tutulan Gaziantep'in Nurdağı İlçesi nüfusuna kayıtlı Astsubay Başçavuş Erhan Gül, Kırıkkale nüfusuna kayıtlı Astsubay Başçavuş Sadık Güllü ve Gaziantep merkez nüfusuna kayıtlı Uzman Çavuş Ali Öztürk, şehit oldu. Saldırıdan sonra bölgede kapsamlı operasyon başlatıldı.

Şehit astsubaylar ve uzman çavuşun cenazeleri otopsi için Diyarbakır Asker Hastanesi'ne kaldırıldı. Şehit askerler için Diyarbakır'da bugün uğurlama töreni yapılacağı belirtildi.

VEDA ZİYARETİNDEN DÖNÜYORLARDI
Saldırıyla ilgili detaylar ortaya çıktı. Şehit olan ve köydeki karakolda görevli olan Astsubay Başçavuş Erhan Gül' ün tayininin çıktığı ve köydeki bir eve 2 arkadaşı ile vedalaşmaya gittiği, daha sonra köyün hakim tepesinde bulunan Jandarma karakoluna araç ile dönerken PKK'lıların pususuna düşüp şehit oldukları belirtildi.

3 askerin şehit edilmesinden sonra İkipınar köyüne giriş ve çıkışlar yasaklanırken, köyün yaklaşık 4 kilometre dışına kontrol noktası kuran askerler, Cumhuriyet savcılığının yazısı nedeniyle basın mensupları da köye sokmadı. Saldırıdan sonra saldırıyı gerçekleştiren PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi için bölgede köy korucuların da katıldığı geniş çaplı bir operasyon başlatıldı.

Astsubay Başçavuş Sadık Güllü
Astsubay Başçavuş Sadık Güllü

"BABA, KORKMA BURASI GÜVENLİ, BİR ŞEY OLMAZ"
Astsubay Başçavuş Sadık Güllü'nün Kırıkkale'deki baba evinde büyük acı yaşanıyor.

Acı haber, şehidin Kırıkkale'nin Bağlarbaşı Mahallesi'ndeki baba evine sabahın erken saatlerinde ulaştı. Askerler, eve bir ambulansla geldi. Evin önünde toplanan şehidin yakınları da gözyaşlarına boğuldu. Nefes darlığı çeken ve haberi duyunca fenalaşan şehidin 70 yaşındaki babası Ali Güllü, hastaneye kaldırıldı.

Hastanedeki tedavisinin ardından yakınlarının desteği ile evinin önüne getirilen yaşlı adam, gözyaşlarını tutamadı. 

EMEKLİLİĞİNE AZ BİR SÜRE KALMIŞTI
Oğlu ile bir yıldır görüşemediğini anlatan Güllü, oğlunun izne ayrılarak, yanına geleceği sırada 1 hafta önce Mardin'e görevli gittiğini söyledi.

Gözü yaşlı baba, oğluyla en son iki gün önce telefonla konuştuğunu belirterek, ''Oğlum gitme dedim. O da bana, 'Baba, korkma burası güvenli, bir şey olmaz' dedi. Görevi olduğu için gitti, yavrum şehit düştü'' dedi.

Büyük üzüntü yaşayan Şehidin annesi Zeynep Güllü'ye sağlık görevlileri müdahale etti. Oğlunun acısına dayanamayan anne Güllü, ''Hiç ağlamadım yavrum. Şimdi bizi yalnız bıraktın. Yavrularını nasıl güdeceğim? Allah belalarını versin. Sana nasıl kıydılar'' diyerek gözyaşı döktü.

Şehidin baba evinin önündeki yakınları da teröre ve teröristlere tepki gösterirken, şehidin amcası Mehmet Güllü, acı haberi telefonla aldıklarını belirterek, ''Bu acıya can nasıl dayanır? Kim üzülmez? Allah belalarını versin, yeğenimi pusuya düşürmüşler'' dedi.

Evli ve iki erkek çocuk sahibi olan Şehit Astsubay Başçavuş Sadık Güllü'nün iki kardeşinin de asker olduğu, emekliliğine az bir süre kaldığı için emeklilik hazırlıkları yaptığı öğrenildi.

TAYİNİ BALIKESİR'E ÇIKMIŞTI; BUGÜN MARDİN'DEN AYRILACAKTI
Şehit uzman çavuş Ali Öztürk'ün Gaziantep'in Oğuzeli ilçesine bağlı Aşağı Yeniyapan köyündeki baba evinde büyük yas var. 

Acı haberi, köye gelen Oğuzeli İlçe Jandarma Komutanlığı'nda görevli bir subaydan aldığını belirten şehidin babası Muzaffer Öztürk, oğlunun şehit edilmesiyle ilgili, ''Ne diyeyim vatan sağolsun. Başka diyecek bir şeyim yok'' dedi. 

Oğuzeli İlçe Jandarma Komutanlığından köye getirilen büyük bir Türk bayrağı, köyün gençleri tarafından Şehit Uzman Çavuş Ali Öztürk'ün babasının evinin önüne asıldı. 

3'ü kız 2'si erkek 5 kardeş oldukları ve ailenin ikinci çocuğu olduğu belirtilen şehit Uzman Çavuş Ali Öztürk'ün annesi Belkıs Öztürk ile kardeşleri, aldıkları acı haber üzerine sinir krizleri geçirdi. Kriz geçiren şehidin kız kardeşine, sağlık ekipleri ambulansta müdahalede bulundu. 

İlk görev yeri olan Mardin'in Ömerli ilçesinde 4 yıldır görev yaptığı bildirilen şehit Uzman Çavuş Ali Öztürk'ün, tayininin Balıkesir İl Jandarma Alay Komutanlığı emrine çıktığı ve bugün ilişkisini kestikten sonra, diğer Gaziantepli Şehit Astsubay Erhan Gül ile birlikte Gaziantep'e gelecekleri öğrenildi. 

Gece, köyde bulunan köy korucularıyla birlikte vedalaşmaya gittikleri ve karakola dönüş yolunda, teröristler tarafından pusuya düşürülerek şehit edilen 2'si astsubay biri uzman 3 askerin, bu sabah erken saatlerde memleketlerine gitmek üzere ilçeden ayrılacakları beklenirken acı haberi gelen Şehit Uzman Çavuş Ali Öztürk'ün akrabaları köye gelmeye devam ediyor. 

Şehit Uzman Çavuş Öztürk'ün cenazesinin, bugün ikindi namazının ardından köyde toprağa verileceği bildirildi. 

Jandarma Astsubay Başçavuş Erhan Gül
Jandarma Astsubay Başçavuş Erhan Gül

TOKAT'A TAYİNİ ÇIKMIŞTI
Jandarma Astsubay Başçavuş Erhan Gül'ün (37) Gaziantep'in Nurdağı ilçesindeki baba evinde büyük acı yaşanıyor. 

Acı haber, şehidin Nurdağı ilçesi Çakmak Köyündeki baba evine sabahın erken saatlerinde ulaştı. Askerler, eve bir ambulansla geldi. Evin önünde toplanan şehidin yakınları da gözyaşlarına boğuldu. Acı haberi Gül ailesine Kaymakam Abdulkadir Okay, İlçe Garnizon Komutanı Yüzbaşı Osman Saygılı ve Sakçagözü Karakol Komutanı Astsubay Başçavuş Alpay Bozdemir verdi. Şehidin baba evine Türk bayrağı asıldı. 

Haberi alan baba Duran Gül, ''Oğlum şehit olmuştur, vatan sağolsun'' dedi. Şehit Astsubay'ın eşi Zeynep Gül, ağıtlar yakarak gözyaşı döktü. Şehit Astsubay'ın amcasının oğlu Muhammet Gül de ''Tayini çıkmıştı, bugün Gaziantep'e dönecekti. 5 yaşındaki kızını hastaneye götürecekti'' dedi. 

Tokat'a tayini çıkan Şehit Astsubay Gül'ün, bugün ilişik keserek Gaziantep'e dönmeyi planladığı öğrenildi. 

Şehit Astsubay Erhan Gül'ün yarın düzenlenecek törenin ardından Nurdağı'nda toprağa verileceği bildirildi.