'Babamın Sesi' Rotterdam'da

İki Dil Bir Bavul’un yönetmenlerinin yeni filmi 'Babamın Sesi', 41.Rotterdam Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapacak ve Altın Kaplan Ödülü için yarışacak.

13.01.2012 - 13:37

'Babamın Sesi' Rotterdam'da

İki Dil Bir Bavul’un yönetmenlerinin yeni filmi 'Babamın Sesi' Uluslararası Rotterdam Film Festivali’nin ana yarışma bölümüne seçildi.

Maraş Katliamı’ndan etkilenen bir ailenin hikayesinin anlatıldığı filmin yönetmenliğini Orhan Eskiköy ve Zeynel Doğan beraber yaparken, yapımcılığını Özgür Doğan üstleniyor. Filmin yönetmenlerinden Zeynel Doğan’ın ailesinin hikayesinden yola çıkılarak oluşturulan Babamın Sesi’nin senaryosu Orhan Eskiköy ait. Filmin başrollerinde ise Zeynel Doğan’la beraber annesi Basê Doğan ve eşi Gülizar Doğan yer alıyor.

Perişan Film’in yapımcılığında gerçekleştirilen filmin görüntü yönetmenliğini Emre Erkmen, sanat yönetmenliğini Emre Yurtseven ve Meral Efe beraber üstlenirken, kurgusunu da Orhan Eskiköy ve Çiçek Kahraman beraber yaptılar.

Çekimleri Elbistan ve Diyarbakır’da yapılan film, Türkiye-Almanya-Fransa ortak yapımı olarak gerçekleştirildi.

'GEÇMİŞİN İZLERİNİ SAKLAYAN BİRİSİNİ KISKANIRIM'
''İnsanın geçmişini kaydetmesi her zaman ilgimi çekti. Fotoğraflar, günlükler, 8mm ya da video kayıtlar sinemanın da ilgisini çeken malzemeler. Ancak genel olarak belgeselciler anlatımı güçlendirmek için kullanırlar. Ya da sadece bu tür arşiv materyaller üzerine filmler yaparlar. Belgesel sinemadan gelen biri olarak bir ailenin ses arşivi üzerinden bir hikaye anlatmak beni heyecanlandırdı. Çünkü hafızam zayıftır ve geçmişin izlerini saklayan birisini kıskanırım. Ancak bu tür ses kayıtlarının sinemaya aktarılması hayli riskli bir arayış. Özellikle de bir filmde birkaç karakteri yaratmak için bu tür seslere başvuruluyorsa... Bu arayışın pek de sinematografik olmadığı defalarca yüzüme söylendi. Alışılmış anlatı kalıplarını kırmaya çalışmak film yaparken temel motivasyonum. Beni heyecanlandıran bir şeyin az sayıda da olsa başka birilerini heyecanlandıracağını düşünüyorum.

Babamın Sesi gerçek bir hikayeden yola çıkarak bireylerin toplumla kuramadığı ilişkinin izinde kaydedilmiş bir geçmişe odaklanıyor. Bu filmdeki oyuncular kendilerini oynadılar. Yazdığım diyalogları kendilerine göre uyarladılar. Yazdıklarımdan daha fazlası ortaya çıktı. Bunun başarılmasını hem başrol oynayan hem de ikinci yönetmen olan Zeynel Doğan`a borçluyuz. Annesiyle birlikte kameranın önünde ve arkasında filme önemli dokunuşlar yaptı. (Orhan Eskiköy)

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...