Babaya da doğum izni

Babalara doğum izni konusundaki yasa tasarısı Meclis gündemine geldi.

Haberler - NTV Haber 05.03.2010 - 16:34

Babalara da doğum izni verilmesi konusundaki tasarıya göre devlet memuru ya da işçi olan babalar doğum sonrası 12 aya kadar ücretsiz izin alabilecek.

Türki’ye için devrim niteliğinde sayılabilecek bu düzenleme Devlet Memurları ve İş Kanunu’nda değişiklik öngören tasarıya konuldu.

Meclis Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun gündemindeki tasarı, babalara 6 aya kadar ücretsiz izin hakkı tanıyor. Bu süre 12 aya kadar da uzatılabiliyor.

Tasarıya erkek milletvekillerinden destek veren de karşı çıkan da var. Karşı çıkanların kimi -ki büyük olasılıkla çocuk bakımının sadece anneye ait bir görev olduğunu düşünüyor- düzenlemeyi gereksiz buluyor, kimi şartlarına uygun değil diyor.

AK Parti Samsun milletvekili Fatih Öztürk tasarıyı destekleyenlerden. Öztürk, “Erkeklere bol miktarda izin verelim onları da izin kervanına katalım anlamında düşünmüyor kadınlara destek anlamında görüyoruz” diyerek tasarıyı destekliyor.

MHP Ordu milletvekili Rıdvan Yalçın ise tasarıya, “Aile kurumunu önemsiyorum ama bu tasarı Türkiye şartlarına gerçekçi değil, aile kurumunu güçlendirici diğer önlemler alınmalı” diyerek karşı çıkıyor.

CHP Gaziantep milletvekili Yaşar Ağyüz ise tasarı için, “Gerek ekonomik ve sosyal yaşamda en büyük yükü çeken kadınlar. Öncelikle yapmamız gereken kadın erkek eşitliğini belli bir seviyye çekmek. Bunu sağlamanın mutluluğunu bu parlamento yaşamalı. Bu talii ve en son sırada gelecek bir şey ben gerekli görmüyorum” yorumunu yaptı.

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nda görüşülmeyi bekleyen tasarı daha sonra Sağlık Aile ve Çalışma Komisyonu ile Plan-Bütçe Komisyonu’nda ele alınacak.

Sayfa Yükleniyor...