Bach'ı hiç böyle dinlemediniz!

Prova Halleri olarak her zamankinden biraz daha uzun bir mesafe katettik ve Samsun Devlet Opera ve Balesi'ne konuk olduk.

29.04.2013 - 18:09

Bach'ı hiç böyle dinlemediniz!

Samsun Devlet Opera ve Balesi çok başarılı geçen 2012 - 2013 sanat sezonunu Bach Alla Turca balesinin prömiyeri ile tamamlıyor. Müzik tarihinin en önemli bestecilerinden biri olan Johann Sebastian Bach'ın eserlerini birbirleri ile uyumlu ama iki farklı yaklaşımla ele alan Bach Alla Turca iki bölümden oluşuyor. ilk bölümde, dünyada modern dansın en önemli isimlerinden biri olan İtalyan koreograf Marco Cantalupo ve eşi Katarzyna Gdaniec'in koreografisi olan, J.S.Bach’ın Klavsen Konçertosu eşliğinde bir masanın etrafında iki kadın, iki erkek dansçı tarafından hayata geçirilen, dört karakterin karşılıklı uzlaşma ve ortak görüşü elde edene kadar savaşmalarının anlatıldığı bir çağdaş dans yorumu olan Konçerto sahnelenecek.

İkinci bölüm ise piyano sanatçısı Anjelika Akbar’ın Bach A L'Orientale isimli albümünden yola çıkılarak yaratılmış. Anjelika Akbar ve perküsyon sanatçısı Mehmet Akatay'ın, Bach'ın müziğinin ritmik yapısı üzerine piyano ve oryantal perküsyonlarla yaptığı müzikal düzenlemeler ve o düzenlemelerden yola çıkan dünyaca ünlü balet ve koreografımız Mehmet Balkan’ın gerçekleştirdiği Alla Turca koreografisi gene sanatçının kendine özgü tarzını yansıtmayı başarmış.

Bach Alla Turca'nın prömiyer tarihi özellikle 29 Nisan yani Dünya Dans Günü olarak seçilmiş.

Bach Alla Turca'nın ilk bölümünün yani Konçerto'nun koreografı Marco Cantalupo, çalıştırıcısı Arzu Dirin ve 4 dansçı ile prova sonrası, daha terleri soğumadan konuştuk.

Ertesi gün Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmeni, bale kökenli Volkan Kıran, eserin tümüne ismini veren Bach Alla Turca'nın yani ikinci bölümün koreografı Mehmet Balkan’ı prova arasında yakaladık.

Son gün piyano sanatçısı Anjelika Akbar ve perküsyon sanatçısı Mehmet Akatay ile prova bitiminde konuştuk.

Samsun Devlet Opera ve Balesi, Bach Alla Turca’nın prömiyerinin yapılacağı 29 Nisan’da sanatseverlere değişik bir sürpriz daha hazırlayarak, Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının, opera ve bale eserlerinden çektiği fotoğraflardan oluşan ve Türkiye’de ilk defa yapılan bir sergiyi de opera binasının içindeki Sanat Sokağı’nda sergileyecek.

29 Nisan Dünya Dans Gününü tam manası ile kutlamak isteyenler için 30 dansçı, Anjelika Akbar ve Mehmet Akatay'ın canlı eşlik edeceği 15 orkestra üyesi ve 1 solist soprano'nun sahne üstünde, bir o kadar teknik ekibinde sahne arkasında görev yaptığı, hem görsel, hem teknik, hem de performanslar açısından oldukça görkemli olan bir eser Bach Alla Turca'nın bu akşamki prömiyeri harika bir seçim olacaktır.

Bach Alla Turca'nın Gala temsili ise 2 Mayıs'ta...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...