‘Badem’, Başkanvekili’ni ısırdı

Marmaris'te gözetim altında tutulduğu kafesten kaçan Akdeniz foku ''Badem” Milas’ta görüldü. “Badem”, sahilde yüzen Kültür Bakanlığı'da Daire Başkanvekili'ni ayağından ısırdı.

Anadolu Ajansı 26.08.2009 - 17:26

‘Badem’, Başkanvekili’ni ısırdı

Milas ilçesine bağlı Ören beldesinde sahilde yüzen insanların arasında bir anda beliren ''Badem'', vatandaşların ve turistlerin panik yaşamasına neden oldu.

Akdeniz foku ''Badem'', Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Koruma Planlaması, Kültür Yatırım ve Girişimleri Teşvik Dairesi Başkan Vekili Melih Hakan Aygün'ü ayağından ısırdı.

Denizde yüzerken foku bir anda yanında fark ettiğini belirten Aygün, şunları söyledi: ''Önce sürtündü daha sonra ayağımdan ısırdı. Belki oyun oynamak istiyordu ama ayağımı çekmek isterken ısırdı. Biraz mücadele ettikten sonra kurtuldum ve kıyıya çıktım. Genel olarak foklar sevdiğimiz ve nesli tükenmek üzere olan hayvanlar. İnsanlara bu kadar yakın olması ve evcilleştirilmesi belki de doğru değil. Doğal ortamlarında kalması çok daha yararlı diye düşünüyorum.''

Bir süre denizde yüzüp insanlarla oynayan ve daha sonra kıyıya çıkan fok, iskelede güneşlendi.

Özellikle çocukların ilgi odağı olan ''Badem''i, vatandaşlar ve turistler, fotoğraf makinesi ve kameralarıyla görüntüledi.

'UZAK DURUN' UYARISI
Bu arada, Ören Belediyesi, yaptığı anonslarla vatandaşları foktan uzak durması konusunda uyardı.

Aydın'ın Didim ilçesi sahilinde yaralı bulunduktan sonra tedavi edilen ''Badem'', yaklaşık 2,5 yıl önce Gökova Körfezi'nden doğal yaşama bırakılmıştı.

İnsanlara alıştığı için sürekli Muğla'nın sahillerinde görülen fok, balık çiftliklerine zarar verdiği gerekçesiyle Marmaris'te özel bir kafese kapatılarak gözetim altına alınmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...