Kapıkırı köyüne gelen turistler, gölün berrak suyunda yüzüp güneşlenmenin tadını çıkarıyor.

Gölün yıllar sonra tekrar yüzülebilir duruma gelmesi, yöre halkını sevindiriyor.

Kapıkırı köyüne gelen turistlerden Alman iş adamı Detlev Retting, köyü haritadan bulduğunu, turizm tanıtımının yetersiz olduğunu söyledi.

Türkiye'ye ilk defa geldiğini, internet ortamında Didim'de bir otelde yer bulduklarını bildiren Retting, Didim'i doğası ve denizi ile tanıma fırsatı bulduklarını ifade etti.

Detlev Retting, ''Bafa Gölü kenarındaki antik Herakleia kentinde doğa yürüyüşü yapanları, denize girenlerle beraber aynı ortamı paylaşan göçmen kuşları bir arada görmek muhteşem bir şey. Bu güzel doğanın kıymeti bilinmeli'' diye konuştu.
 
4 YILDIR KURTARILMAYA ÇALIŞILIYOR
 
Bafa Gölü'nün kirlilikten kurtarılması için yaklaşık 4 yıldır çalışmalar yapılıyor.

Çevre ve Orman Bakanlığı Sulak Alanlar Şubesi ile Aydın İl Cevre ve Orman Müdürlüğü ile Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın (WWF) öncülük ettiği, Avrupa Birliği, sivil toplum örgütleri, üniversiteler tarafından desteklenen proje ile Bafa Gölü çevresinde damla sulamayı yaygınlaştırma ve koruma kullanma dengesi sağlandı.

Gölün kurtarılması kapsamında ayrıca uygulanabilirlik, sürdürebilirlik ve yerel halkla etkileşim prensipleri doğrultusunda projenin başarısı için yereldeki sivil örgütlenmelerin katılımı ile çok sayıda toplantılar gerçekleştirildi.

Projeye destek için Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğasevenler Derneği ile protokol yapılarak, gölün çevresel etkilerden kurtarılması için iş birliğine gidildi.

''Bafa'ya Su-Ege'ye Bereket'' projesi kapsamında Bafa Gölü çevresinde 350 bin dekarlık tarım alanında damla sulama yönteminin yaygınlaştırılması ve yüzde 70'e varan su tasarrufu yapılması hedeflendi.