Bağcılar’da kuduz karantinası

İstanbul’un Bağcılar ilçesinde bir köpeğin vatandaşları ısırması nedeniyle üç mahalle karantina altına alındı.

Anadolu Ajansı 31.05.2010 - 15:39

Bağcılar Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, 18 Mayıs günü saat 10.30'da belediyenin Sağlık Müdürlüğü'ne Fevzi Çakmak mahallesinde bir köpeğin vatandaşlara saldırdığının ihbar edildiğini, ihbar sonrası olay yerine giden ekiplerin, kuduz olduğundan şüphe edilen köpeği derhal Hayvan Barınma Merkezi'ne getirerek müşahede altına aldığı belirtildi.

Köpeğin ısırdığı 4 kişinin bulunarak, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kuduz Merkezi'nde kuduz tedavi süreçlerinin başlatıldığı belirtilen açıklamada, müşahede altında tutulan köpeğin ise 21 Mayısta öldüğü, yasal prosedür gereği Pendik Veteriner Araştırma Enstitüsü'ne tahlile gönderildiği ve kuduz olduğunun tespit edildiği kaydedildi.

Açıklamada, şöyle denildi: ''18 Mayıs itibariyle tedavi süreçlerini başlattığımız vatandaşlarımızın sağlık durumunda bugüne kadar anormal bir durum söz konusu olmamıştır. Bununla birlikte tedavileri aksatılmadan devam etmektedir. İlçe Tarım Müdürlüğü koordinasyonunda oluşturulan Hayvan Sağlık Zabıta Komisyonu durumu değerlendirmiş ve olayın yaşandığı Fevzi Çakmak, Fatih ve Kemalpaşa mahallelerimizi geçici olarak karantina altına almıştır. Karantina gereği belirtilen mahalde sahipsiz köpekler toplanmış, sahipli köpekler tekrar aşılanmıştır.'

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...