"Savunma yapmak istemiyorum. susma hakkımı kullanıyorum." Bu iddialar 24 Ocak'ta İstanbul-Bağdat Caddesi'nde üniversiteli genç kıza cinsel saldırıda bulunan saldırgan Cengiz Ay'a ait. Sanık Cengiz Ay'ın "cinsel saldırı" ve "nitelikli gasp" suçlarını işlediği gerekçesiyle yargılanmasına başlandı. Hakkında 10 yıldan 33 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasında sanık, geceleri uyuyamadığını, psikolojik tedavi görmeye başladığını öne sürdü. Yazılı ifade vereceğini söyledi.

Cinsel saldırıya uğrayan 18 yaşındaki üniversiteli genç kız ise gözyaşları içinde yaşadıklarını anlattı. Saldırgan'ın kendisini bıçak zoruyla tehdit ettiğini, ardından da cinsel saldırıda bulunduğunu, parasını ve telefonunu da çaldığını söyledi.

Kadın cinayetlerini durduracağız platformu da destek için adliyedeydi. Mahkeme duruşmayı 6 mayıs'a erteledi. Suçun işlendiği tarihte servis şoförlüğü yapan sanık Cengiz Ay'ın yaralama, hırsızlık, dolandırıcılık ve uyuşturucu kullanma suçlarından 8 kez gözaltına alındığı, nitelikli dolandırıcılık suçundan da sabıkalı olduğu da ortaya çıkmıştı.