Irak ve Suriye arasındaki gerginlikte Türkiye devreye giriyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 31 Ağustos'ta Bağdat ve Şam'a gidecek.

Irak yönetimi, Bağdat'taki kanlı saldırıların arkasında Suriye'nin olduğunu ileri sürmüş, yasaklı Baas Partisi’nin iki üyesinin iadesini istemişti. Suriye ise hem bu talebi hem de Bağdat yönetiminin suçlamalarını reddetmişti.

İki ülkenin büyükelçilerini karşılıklı geri çekmesine dek uzanan bu gerginliği gidermek için, Türkiye devreye giriyor.

Programını değiştiren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 31 Ağustos'ta Bağdat ve Şam'ı kapsayan tura çıkacak.

Davutoğlu, Bağdat'a hareketinden önce Esenboğa Havaalanı’nda temaslarının odak noktasını Irak'la Suriye arasındaki tansiyonu düşürmeye yönelik çabanın oluşturacağını söyledi. Davutoğlu, dost ve kardeş ülkeler olarak nitelendirdiği Irak ve Suriye arasındaki güven ortamının sağlanmasının Türkiye'nin öncelikli amacı olduğunun altını çizdi.

Dışişleri Bakanı dün akşam da Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile telefon görüşmesi yaparak bugünkü ziyaret hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Davutoğlu, Suriye'de Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Irak'ta Başbakan Nuri El Maliki ile biraraya gelerek gerilimi azaltmaya çalışacak.

Başbakan Erdoğan da dün Suriye Cumhurbaşkanı Esad ve Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile telefonda görüşerek konuyla ilgili bilgi almıştı.