Bağış: Avrupa'da dikkati çeken iki lider var

AB Bakanı Egemen Bağış, ''Son dönemde Avrupa'da dikkati çeken iki lider var. Biri, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, diğeri İngiltere Başbakanı David Cameron. Çünkü ikisi de AB'yi uyarıcı nitelikte açıklamalar yapıyor'' dedi.

Anadolu Ajansı 12.02.2013 - 10:09

Bağış: Avrupa'da dikkati çeken iki lider var

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, resmi temaslarda bulunmak üzere beraberindeki heyetle İngiltere'nin başkenti Londra'ya gitti.

Bağış, hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, ziyareti kapsamında Lordlar Kamarası Dış İlişkiler ve Savunma Sözcüsü Lord William Wallace ile görüşeceğini, Parlamento AB Genişlemesi Dostluk Grubu'yla bir araya geleceğini anlattı.

Temasları hakkında bilgi veren Bağış, ''İngiliz basınına da bazı mesajlarımızı ileteceğiz'' dedi.

İngiltere'nin, Türkiye'nin AB sürecine destek veren ülkelerin başında geldiğini belirten Bağış, şunları kaydetti:

''İngiltere'nin, AB konusunda önümüzdeki döneme yönelik farklı çıkışları oldu. İngiltere Başbakanı Cameron, 2015 seçimlerini kazanırsa AB üyeliklerini referanduma götüreceklerini ilan etti. Aslında son dönemde Avrupa'da dikkati çeken iki lider var. Biri, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, diğeri İngiltere Başbakanı David Cameron. Çünkü ikisi de AB'yi uyarıcı nitelikte açıklamalar yapıyor. İleride 'kimse uyarmadı' demesin diye şimdiden ikisi de bir takım hassasiyetlerin altını çiziyor. Ümit ediyorum ki AB kamuoyu da bu iki liderin uyarıcı mesajlarından alması gereken mesajları alır.''

Bağış, daha sonra beraberindeki heyetle THY'nin tarifeli seferiyle Londra'ya hareket etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...