Bağış: Bu maç Rumlara devlet olma fırsatı

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AEL Limassol-Fenerbahçe maçında yaşanabilecek en ufak sorunu uluslararası kurumlara taşıyacaklarını belirterek, ''Bu maç, Rumların devlet olup olmadıklarını ispat etmeleri için fırsat'' dedi.

Anadolu Ajansı 23.10.2012 - 12:29

Bağış: Bu maç Rumlara devlet olma fırsatı

Hafta içinde, İtalya'ya 3 günlük ziyarette bulunan AB Bakanı Bağış, Milano'dan Roma'ya hızlı trenle geçerken, UEFA Avrupa Ligi'nde yaklaşan AEL Limassol-Fenerbahçe maçı ve Türkiye'nin AB sürecine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Rum kesiminde daha önce Türk takımlarının başına gelenlerin UEFA Avrupa Ligi'nde 25 Ekim Perşembe günü oynanacak AEL Limassol-Fenerbahçe maçı için de kamuoyunda aynı endişelere neden olduğu hatırlatılan Bağış, "En ufak bir sorunu, uluslararası kurumlara taşıyacağımızı Rumlar da çok iyi biliyor" dedi.

Bakan Bağış, Rumların bu konuda geçmişten tecrübesi olduğunu belirterek, "Bu Fenerbahçe maçı, Rumların devlet olup olmadıklarını ispat etmeleri için bir fırsat. Çünkü geçmişteki hataları, değil devlet, kabile bile olmadıklarını ortaya koydu. Şimdi ellerinde bir fırsat var. Fenerbahçeli oyuncu ve taraftarların, güvenli bir şekilde maça gidip dönmeler, onların kendi ülkeleri içerisinde güvenliği sağlayıp sağlayamadıklarının göstergesi olacaktır" diye konuştu.

"Güney Kıbrıs Rum yönetimindeki maça gitmeyi düşünür müsünüz" şeklindeki soruya Bağış, hem yoğun temposu nedeniyle hem de bir Türkiye Cumhuriyeti Bakanı olarak Rum kesimine gitmeyi doğru bulmadığı için maça gitmeyeceğini belirterek, "Geçmişte Karşıyakalı basketbolcularımıza, Galatasaraylı oyunculara, Güney Kıbrıs'ta yapılan muameleleri gördükten sonra oraya benim gitmem doğru olmaz. Ama İstanbul'daki maça gitmeyi düşünüyorum" dedi.

'AB İLE İLİŞKİLERDE ÇALIŞMALAR OCAK SONRASINA'
Türkiye'ye destek veren ülkelerin, etkilerini artırmak için çok ciddi bir çaba içinde olduğunu kaydeden Bağış, "Ama bunun Güney Kıbrıs yönetiminin dönem başkanlığı içerisinde yapmanın çok da inandırıcı, çok da gerçekçi olmayacağının farkında oldukları için ağırlıklarını İrlanda dönem başkanlığına yani Ocak sonrasına bırakma eğilimindeler. Ocak ayından sonra İrlandalılarla bu konularda birtakım gelişmeler elde etmek için şimdiden temaslarımızı başlattık" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...