Bağış: Çok şey değişti

Emine Erdoğan'ın 6 yıl önce Nejat Uygur'u başörtüsü nedeniyle TSK tesislerinde ziyaret edemediğini hatırlatan Bakan Bağış, "O günün Türkiye’sinden bugünün Türkiye’sine çok şey değişti" dedi.

19.11.2013 - 13:57

Bağış: Çok şey değişti

Nejat Uygur'u rahmetle anan Bakan Bağış, Başbakan Erdoğan ve eşinin 6 yıl önce sanatçıya GATA'da yaptığı ziyaret sırasında yaşanan 'başörtüsü krizi'ni hatırlattı ve bugün gelinen noktaya vurgu yaptı.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Nejat Uygur ve Aytunç Altındal'ın vefatının Türk milletinde açtığı yaraya dikkat çekti her ikisinin de işlerinde duayen olduğunu belirtti.

Nejat Uygur'un tebessüm ettiren, herkesin anılarında yeri olan ve her zaman anılarda yaşayacak çok önemli bir sanatçı olduğunu dile getirdi.

Uygur'u hatırlayınca aklına bir anekdot geldiğini kaydeden Bakan Bağış sözlerine şöyle devam etti: "Sayın Başbakanımız Nejat beyi hastanede ziyaret etmek istemişti. Ama o günün koşullarında kendisi ile hasta ziyaretine giden eşi Emine hanım hastaneye girememişti. Nejat beyin eşi ile yakındaki bir pastanede görüşmüştü. O günün Türkiye’sinden bugünün Türkiye’sine çok şey değişti. Ama önemli olan tabuların yıkılıyor olması önemli olan birbirimizi olduğumuz gibi kabul edip birlikte çok önemli projelere beraber imza atabilmemiz.” dedi.

Kasım 2007'de Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, kısmi felç geçiren ünlü tiyatrocu Nejat Uygur'u TSK Rehabilitasyon Merkezi'nde ziyaret etmek istemiş ancak Emine Erdoğan başörtüsü nedeniyle hastaneye alınmamış ve dışarıda beklemişti.

Başbakan Erdoğan, Nejat Uygur'la odasında görüşmüştü. Başbakan Erdoğan, Nejat Uygur'la odasında görüşmüştü.

Ünlü tiyatrocunun eşi Necla Uygur, o günleri "Benim için zor bir durumdu. Nezaket gösterdi hanımefendi bana, dışarıda benimle buluştu. İnanın o kadar mahcup oldum ve üzüldüm ki. Bir başbakanın eşi hastanede bir sanatçıyı ziyaret edecek ve kabul edilmeyecekti. Demek çocuklarım başı kapalı olsaydı onlar bile babalarını ziyaret edemeyecekti" sözleriyle anlatmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...