Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Avrupa Birliği üyesi ülkelerinin büyükelçileriyle biraraya geldi.

Büyükelçilere, Gezi Parkı eylemlerinin diğer boyutunu görüntülerle anlatıklarını söyleyen Bakan Bağış, "Güç kullanımında aşırıya kaçılmasının Türkiye'ye has olmadığını da gösterdik" dedi.

“Son dönemde Türkiye’de yaşanan olaylarda batı medyasından onlara gösterilenin dışında madalyonun diğer yüzünü, perde arkasını anlattık” diyen Bağış, “Kamu malına verilen zararları, yapılan saldırıları görüntüleriyle paylaştık” şeklinde konuştu.

Bağış, “Kendi ülkelerinde benzer olaylar olduğunda polisin nasıl müdahale ettiğini de görüntülerle gösterdik. Yani gücün kullanılmasında aşırıya kaçılmasının sadece Türkiye’ye has bir olay olmadığını anlattık, dünyanın farklı ülkelerinde de bu olayların olabilceğini gösterdik” ifadelerini kullandı.

CAMİDE İÇKİ DE İZLENDİ
Konuşmasını, “Alkollü içeceklerin camide tüketilmesine dair o görüntüler de vardı” şeklinde sürdüren Bağış, “Islanmış kişinin yağmurdan korkusu olmaz. Türkiye AB standartlarında bir ülke olma yolunda ilerlemektedir. Bu yaşananlar da Türkiye’nin güçlü bir sivil toplumu olduğunu göstermiştir. Tabi Türkiye’nin iyi muhalefet partilerine sahip olmamasının da bu olaylara sebebiyet verdiği ortadadır. Çünkü muhalif vatandaşlarımız duygularını kendileri dile getirmek zorunda kalmıştır” şeklinde konuştu.

ELÇİLERDEN ORTAK AÇIKLAMA
Bağış'ın verdiği yemeğin ardından Avrupalı elçilerden de bir açıklama geldi.

Ortak açıklamada, yemekte, Türkiye'de son dönemde yaşanan olaylar hakkında duyulan endişenin dile getirildiği belirtildi. Bu noktada barışçıl gösterilere yönelik müdahale ve basın özgürlüğüne saygı konusunun gündeme geldiği de aktarıldı.

Avrupalı büyükelçiler ayrıca, göstericilere yönelik aşırı güç kullanımı iddialarının araştırılmasında şeffaflık ilkesinin gözetilmesi gerektiğini vurguladı. Açıklamada, "Toplanma ve ifade özgürlüğü gibi temel haklara saygı gösterilmesi gerektiğinin altı çizildi " denildi.