Bağış: Terör pazarının kepengini indirin

Barış ve kardeşlik konuşusunda herkesi duyarlı olmaya çağıran Başmüzakereci Egemen Bağış “Esnafın kepengini indirmeye çalışacaklarına, terör pazarı kepengini indirmeye çalışsınlar'' dedi.

Anadolu Ajansı 22.11.2011 - 10:00

Bağış: Terör pazarının kepengini indirin

AB'ye Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu 2011 Yılı 4. Toplantısı'na katılmak üzere Diyarbakır'a gelen AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Erdem'i, basına kapalı olarak makamında ziyaret ettikten sonra, Diyarbakır Valiliği'ne geçti.

Burada polis merasim mangası tarafından karşılanan Bağış, ''Valilik Şeref Defteri''ni imzaladıktan sonra, Vali Mustafa Toprak ile görüştü. Bağış, ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, Diyarbakır'a indiklerinden itibaren Diyarbakır'ın o geleneksel konukseverliğini kendilerine gösterdikleri için teşekkür ettiğini söyledi.

Diyarbakır'ın çok önemli bir il olduğunu vurgulayan Bağış, şöyle dedi: ''Aslında AB sürecimiz içinde çok anlamlı bir il. Çünkü bu coğrafyanın en eski camileri Diyarbakır'dadır. Hazreti İsa'nın gerildiği çarmığın parçaları Diyarbakır'dadır. Dünyanın en eski Tevratlarından birisi, ceylan derisi üzerine yazılmış olanı Diyarbakır'dadır. Yani bütün barışı temsil eden, barışı emreden dinlerin aslında birlikte insanlığa huzur verdiği bir noktadır Diyarbakır. AB de insanlık tarihinin en kapsamlı barış projesidir. Eğer Avrupa kıtası üzerindeki milletlerin tarihilerine bakarsak, asırlarca birbirleri ile savaşmış milletlerin AB sürecinde, barış içerisinde kardeşçe yaşayıp refaha kavuştuklarını, zenginleştiklerini ve çok daha yüksek standartlarda hayat sürdürdüklerini görürüz. Bu yüzden AB sürecini Diyarbakır'da konuşmak benim için de çok büyük bir keyif olacak.

Gönül isterdi ki adında barış ve demokrasi gibi kelimeler bulunduran siyasi hareketlerin temsilcileri de AB konusunda, barış konusunda, kardeşlik konusunda daha duyarlı olsunlar. Esnafın kepengini indirmeye çalışacaklarına, terör pazarı kepengini indirmeye çalışsınlar. Kardeşliğin kepenklerini açalım, birlikteliğin kepenklerini açalım. Çünkü Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu budur. Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu dostluktur, kardeşliktir, birlikte ter dökmektir, birlikte başarmak, üretmek ve birlikte kazanmaktır. İnşallah Sayın Başbakanımız önderliğinde biz onu da gerçekleştireceğiz. Cumhuriyet tarihinin Diyarbakır'a ve bu bölgeye en çok yatırım yapan hükümetinin mensubu olmak ve o hükümetin Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını Diyarbakır'a getirmiş olmak benim için de çok büyük bir onurdur.''

'SURİYE VAHİM HATALAR YAPIYOR'
Suriye'nin vahim hatalar yaptığını belirten Bağış, "Suriye'de artık tamamen akıl dışı, mantık dışı bir takım süreçler yaşanıyor. Bu süreçlerin müsebbibi olanların da günlerinin sayılı olduğuna inanıyorum'' dedi.

Diyarbakır Valisi Toprak da Diyarbakır'da son zamanlarda hem insanların daha iyi yaşam şartlarında yaşayabilmesi, sosyal refahların artırılması manasında merkezi hükümetin verdiği kaynaklarla çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.

Diyarbakır'ın geçmişten bugüne önemli göç aldığına dikkati çeken Toprak, şöyle dedi:

“Göçle birlikte gelen vatandaşların altyapılarını iyileştirici, iyi yaşamalarını sağlamak için bu gayretleri bu yönde de sürdürüyoruz. Önemli yatırımlar var. Bir taraftan duble yollar, çevre yolu olarak önemli bir sıkıntımız var. Dörtte biri Aralık ayı sonunda yapılacak, bu konuda önemli bir rahatlama olacak. Diğer bölümlerin ise bir kısmının ihalesi yapıldı ve bir kısmının da etüt çalışmaları yapılıyor. 2013-2014 yılı sonuna kadar da tüm çevre yolları bitmiş olacak. GAP Eylem Planı buranın can damarıdır. Özellikle sulama hedeflerine ulaşmak için tüm kurumlarımız çalışıyor. Bununla birlikte eğitimde, sağlıkta ve kültürde de çalışmalar devam ediyor. Çok Amaçlı Toplum Merkezleri, AB hibe programları da dahil olmak üzere kadınlarımızın, çocuklarımızın, dezavantajlı grupların ayakları üzerinde durması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.''

Toprak daha sonra Bağış'a, Diyarbakır ile ilgili bir tablo ve bir kahve takımı hediye etti.

Bağış, bu tabloyu Brüksel'deki bürolarına asacaklarını, orada Avrupa'daki dostlarıyla da paylaşmak istediklerini belirterek, Toprak'a semazenlerin anlatıldığı bir kitap hediye etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...