Bağış: Türk bayrağına kurban olsunlar

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kıbrıs Rum Yönetimi’nde Türk bayrağı yakılması girişimine tepki gösterdi. Rumların KKTC’den elektrik ve su aldığını hatırlatan Bağış, “Türk bayrağını yakmak onların haddine değil. O bayrağa kurban olsunlar” diye konuştu.

29.03.2013 - 12:01

Bağış: Türk bayrağına kurban olsunlar

Kıbrıs Rum Yönetimi’nde Türk bayrağının yakılmak istenmesi tepkiler sürüyor.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Rum Yönetimi’nden bayrak yakılması olayına tepki göstermelerini beklediklerini söyledi.

Egemen Bağış, şöyle konuştu:

"Bayrağın yakılması onların haddi değildir. O bayrağa kurban olsunlar. Bugün yedikleri ekmekte, içtikleri suda o bayrağın bir sembolü vardır. KKTC’den elektrik ve su almaktadırlar.

Bunu özellikle Annan Planı’nın referandumu sırasından barış ve uzlaşı formüllerine sıcak yaklaşan ve ‘evet’ oyu için kampanya yapan Nikos Anastasiadis’in seçilmesi sonrasında onun elini kilitlemek isteyen birtakım derin mihrakların çabası olarak değerlendiriyorum.

Olası bir barışı, olası bir çözümü engellemek için bu tür basit oyunları maalesef başvurabiliyorlar. Ama bunların başarısız olacağına da inanıyorum.”

Kıbrıs Rum Yönetimi’nde banka şubelerinin de bulunduğu Lefkoşa'nın Hürriyet meydanında Türk bayrağı açan bir kişi, bankaların açılmasını bekleyen Rumların saldırısına uğramıştı.

Saldırganlar, Türk bayrağını eylemcinin elinden aldıktan sonra yakma girişiminde bulunmuştu.

Gözaltına alınan zanlı, polise Fransız pasaportunu göstermişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...