'Bahar esintisi', 'kır çiçekleri' zararlı mı?

Evinizde günlük olarak kullandığınız temizlik ürünleri 'bahar esintisi', 'kır çiçekleri' gibi isimlerle sunulsa da, sandığınız kadar zararsız olmayabilir.

Haberler 17.01.2013 - 17:16

'Bahar esintisi', 'kır çiçekleri' zararlı mı?

ABD'de faaliyet gösteren Çevre Çalışma Grubu'nun (Environmental Working Group) yaptığı araştırmalar, evde kullanılan temizlik ürünlerinin içerisindeki kimyasalların yüzde 66'sının test edilmediğini ortaya çıkardı.

Temizlik ve kişisel bakım ürünleri üreten bir firmanın sözcüsü olan Terri Trespicio'nun yaptığı açıklamalar da Çevre Çalışma Grubu'nun araştırmalarını doğrular nitelikte.

Çeşitli kimyasalların temizlik ürünleriyle birlikte vücudumuza ulaşıp gizlendiğine dikkat çeken Trespicio, “Bu ürünler günlük kullandığımız kişisel temizlik ürünleri, ev temizleyicileri ve oda kokuları. Ürünlerin içeriğindeki esans maddesinin ne içerdiğiyse bilinmiyor.’ diyor.

'BEYNİMİZ KİMYASALLARI HORMON OLARAK ALGILIYOR'
Bu maddelerin vücudumuzun endokrin dengesini bozduğunu belirten Trespicio, “Kimyasalları vücudumuz hormon olarak algılayarak beynimizin vücudumuza istemsiz mesajlar göndermesine neden oluyor ve metabolizmamız bu etkiyi uzun süre üzerinden atamıyor” diyor.

'UZUN SÜRE MARUZ KALMANIN SONUÇLARI BİLİNMİYOR'
Petrol bazlı sentetik kokular konusunda Trespicio, bu içeriğe sahip ürünlerin alerjik reaksiyonlar, kontakt dermatit (temas alerjisi), baş ağrısı ve astım gibi problemlere yol açarken, asıl tehlikeninse bu ürünlere uzun süre maruz kalmak olduğunu, çünkü bu durumun sonuçlarının henüz araştırılmadığını söylüyor.

KOKUSUZ ÜRÜNLERE DİKKAT!
Tüketicileri kokusuz ürünler konusunda da uyaran Trespicio, özellikle bu ürünlerin kokusunu gizlemek için diğer ürünlere oranla çok daha fazla kimyasal kullanıldığını söylüyor.

Sayfa Yükleniyor...