Bahçeli 7 Şubatları sordu: Amaç ne?

MHP lideri Devlet Bahçeli, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın istifa açıklamasının tarihine vurgu yaptığı konuşmasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu istifayla ilgili sözlerini inandırcı bulmadığını söyledi.

devlet-bahçeli-15-01-24

ANKARA - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM'deki makamında gazetecilerle sohbet etti.

Bahçeli, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın devlet memuru olduğunu, demokratik hakkını kullandığını ve istifasını normal karşıladığını söyledi.

Çok sayıda bürokrat akımı var, büyük bir atmaca saldırısı. Sebep Adalet ve Kalkınma Partisi'nde 3 dönem kuralı ve Meclis'teki yinelenme katsayısı. Demek ki Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili adayları için önemli bir hazine

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, başbakan olduğu dönemde, 7 Şubat tarihinde MİT Müsteşarı Fidan ile ilgili soruşturma başlatılmasına müsaade etmediğini, Fidan'ın istifa edeceğine ilişkin açıklamanın da 7 Şubat'ta yapıldığını hatırlatan Bahçeli, şöyle devam etti:

"Acaba bu iki 7 Şubat, tesadüf müdür yoksa bir şeyler hatırlatarak bazı mesajlar mı vermektedir? Buradan hareket ettiğimiz takdirde, MİT Müsteşarının istifası çok daha farklı bir anlam kazanarak kamuoyunda tartışılır hale gelmektedir.

Bu, Güney Amerika ziyareti sırasında da gündeme getirilmiştir ve Sayın Cumhurbaşkanı'nın da tartışmayı çok daha derinleştiren bir yaklaşımı olmuştur. Orada da 'Ben uygun bulmuyorum' ifadesini kullanmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanı'nın geçmişten bu yana ortaya koymuş olduğu gündem konularını 'Ben yokken de beni tartışın' anlamında yapılmaktadır. Cumhurbaşkanı'nın şimdi 'ben bunu arzulamıyorum' diyerek bir istifayı yalnızlaştırma, sahiplenmeme hali, inandırıcı olmaktan çok öte gözükmektedir.

7 Haziran'da, başkanlık sistemi için yeterli bir hükümet geldiğinde, çatı başbakan acaba Hakan Fidan mı olacak? Çatı Başbakan'ın altında AK Parti, PKK ve HDP olacak...

Çünkü kendisiyle beraber çalışmış, çözüm sürecinde önemli etkinliklerde birlikte karar almış, uygulamış olan bir şahsiyetin siyasete girmesi hali için en azından bir nezaketen Cumhurbaşkanını ziyaret ederek 'Benim düşüncem böyledir' diyip takdiri ona bırakmak gerekirdi.

Bu iki 7 Şubat neyi amaçlıyor? Böyle bir tercih neden yapılmıştır? İkinci olarak da Sayın Cumhurbaşkanının 400 milletvekili talebinde bulunduğu, bununla ilgili Anayasal suç işleyerek, anayasayı aşan faaliyetlerin içinde bulunduğu bir süreçte, böyle bir istifa acaba ne gibi sonuçlar doğurur? 400 milletvekilini başkanlık sistemine göre talep ediyor. Demokratik rejimde değişiklik öngören bir yaklaşım var."

ERDOĞAN'IN "SIR KÜPÜM" SÖZLERİ

Bahçeli, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fidan'ı 'sır küpüm' olarak nitelendiriyor. Bunu nasıl değerlendirirsiniz " sorusunu yanıtlarken "Çünkü Oslo'dan bu yana beraberce birçok şeyi düşündükleri için sır küpü olması normal. Böyle bir tabiri kullanması, 'Bazı kararları ben alırken bana katkıda bulunan en yakınım budur' anlamı taşır. Çünkü siyasette sır küpü çok nadirdir. Kolay olmaz sır küpü" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...