Bahçeli: AKP markalı sınav yolsuzluğu

MHP lideri Bahçeli, ''YGS'de şifre'' iddiaları ile ilgili, ''Esasen bunun adı ve tanımı bellidir; o da AKP markalı sınav yolsuzluğudur'' dedi.

Anadolu Ajansı 07.04.2011 - 11:18

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''YGS'de şifre'' iddiaları ile ilgili, ''ÖSYM Başkanını ve kurumun faaliyetlerini kapsayacak şekilde, teferruatlı bir idari soruşturmanın mutlaka başlatılması ve devam eden adli soruşturmaya destek olunması doğru ve yerinde olacaktır'' dedi.

Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, işleyen hukuki sürecin bir an önce tamamlanarak, mağdur olan milyonlarca öğrencinin ve yakınlarının vicdanlarını rahata erdirecek bir sonucun ortaya çıkarılmasının gecikmeksizin sağlanması gerektiğini belirtti.

Bahçeli, şunları kaydetti:

''AKP hükümetinin biraz insaf ve izanı kaldıysa, yayılan pis kokunun ve şaibenin ortadan kaldırılması için lazım gelen her girişimi yapması gerekecektir.

ÖSYM Başkanını ve kurumun faaliyetlerini kapsayacak şekilde, teferruatlı bir idari soruşturmanın mutlaka başlatılması ve devam eden adli soruşturmaya destek olunması doğru ve yerinde olacaktır. Ayrıca ÖSYM eski başkanının korktuğundan dolayı konuşamadığına dair ifadesinin de üzerine gidilmeli; kimlerin baskı, şantaj ve tehdidine maruz kaldığı net bir biçimde açığa çıkarılmalıdır.

En ufak bir adaletsizliğin tespiti ve eşitliği sarsıcı bir uygulamanın ortaya çıkması halinde bile Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın iptali ve teşkil edilecek bir komisyon marifetiyle de sınavın yenilenmesi sağlanmalıdır.''

AK Parti iktidarıyla birlikte Türkiye'nin, sekiz yılı aşan bir süredir vahim gelişmelere, skandallara, iftiralara ve tartışmalara sahne olduğunu ileri sürdü.

Devlet ve toplum hayatının yolsuzlukların, yozlaşmanın ve yasakların dar ve çıkmaz koridoruna sıkıştırıldığını iddia eden Bahçeli, şunları kaydetti:

''AKP hükümeti her fırsatta ileri demokrasi palavrası ve dürüst yönetim yalanı eşliğinde Türk milletinin aklıyla ve idrakiyle alay etmekten çekinmemiştir. Kuldan utanan ve Allah'tan korkan bir iktidar vaat ederek işbaşına gelen bu zihniyetin, neden olduğu çürüme ve çöküş milletimizi endişe verici bir noktaya sürüklemiştir.''

Türkiye'nin ''kötü ve art niyetli bir yönetimin tüm sarsıntılarını, açmazlarını ve kirliliğini yaşamak zorunda kaldığını'' öne süren Bahçeli, şöyle devam etti:

''İstismardan beslenen AKP iktidarı, ülkemizi talanın, kayırmacılığın, hileciliğin karanlık girdabına çekmiş ve soluksuz bırakmıştır. Türkiye, haysiyet ve siyasi itibar açısından iflas noktasına gelen AKP hükümeti döneminde, yeni ve çok tehlikeli bir sorunla daha yüz yüze kalmıştır.''

Bu kapsamda, 27 Mart tarihinde yapılan ve sayıları bir milyon yedi yüz bine yaklaşan gencin katıldığı Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda şifreli soru sorulduğuna dönük iddiaların kamuoyuna yansıdığına dikkati çeken Bahçeli, milyonlarca gencin ve ailelerinin, bu durum karşısında kaygılı bir bekleyişin içine girdiğini ifade etti.

''Esasen bunun adı ve tanımı bellidir; o da AKP markalı sınav yolsuzluğudur'' iddiasını yineleyen Bahçeli, ÖSYM'nin gerçekleştirdiği sınavlarda, belirli aralıklarla patlak veren kopya iddiaları ve bu çerçevede yürüyen sancılı sürecin milletin güven duygusuna üst düzeyde zarar verdiğini belirtti.

''Gelişmelerden; organize suç şebekelerinin, menfaat gruplarının, çıkar odaklarının ve sınav çetelerinin AK Parti'nin sunduğu imkanlardan sonuna kadar faydalandıklarının anlaşıldığını'' ileri süren Bahçeli, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

''En son olarak ÖSYM Başkanı'nın konuyla ilgili yaptığı çelişkili açıklamalar, hükümetin tereddütlü ve sarsak duruşu sınav yolsuzluğundaki düğümü daha da körleştirmiştir. Bu itibarla Sayın Cumhurbaşkanının, AKP'li bakan ve yöneticilerin ÖSYM Başkanının beyanlarından tatmin olmaları hiçbir şeyi değiştirmeyecek ve bir anlamı da olmayacaktır. Üstelik meselenin 'tatmin olduk' ifadesiyle üstünü örtmeye çalışmak ve ilgilileri aklamaya yeltenmek; hem yürümekte olan soruşturma safahatını etkilemeye dönük bir çıkış, hem de sınav yolsuzluğunu kapatmaya yönelik sinsi bir gayret olarak algılanacaktır. Bununla birlikte, sınav yolsuzluğunun AKP'ye yönelik bir linç kampanyası olarak kullanıldığını iddia eden sorumsuz ve densiz siyasetçiler, önce gençlerimizin ve ailelerinin içine düşürüldükleri kötü durumun hesabını vermelidirler.''

'MHP, KATKI SAĞLAMAYA HAZIRDIR'
Gelinen bugünkü aşamada öncelikli olarak, şifreli soru sorulmasıyla ilgili ayyuka çıkan iddiaların soruşturulmasının soğukkanlı, adil, süratli ve eksiksiz bir şekilde yapılması gerektiğine işaret eden Bahçeli, şunları kaydetti:

''AKP'nin iktidar yıllarında suçluya gösterilen müsamaha, bölücüye sunulan imkan, katile gösterilen tolerans, bundan sonra kopyacılara asla gösterilmemeli ve masum öğrencilerimizin hakkına sahip ve destek çıkılmalıdır. ÖSYM üzerinde biriken kara bulutlar dağıtılmadan yapılacak bütün sınavların üzerine gölge düşecek ve AKP hükümeti bu vebalden kendisini asla kurtaramayacaktır.

Eğer bu sınav yolsuzluğu kısa süre içinde tüm boyutlarıyla aydınlatılamazsa, AKP'nin siyasi siciline kopyacı sıfatı da eklenecek ve muhataplarının alınlarından hiçbir zaman çıkmayacaktır.

Milliyetçi Hareket Partisi, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'ndaki rezaletlerin ortadan kaldırılması ve suçluların tespiti için her platformda destek vermeye ve katkı sağlamaya hazırdır.

Bilinmelidir ki, partimizin iktidar olması halinde; üniversite sınavının yol açtığı sosyal, psikolojik ve ekonomik külfetin kökünden halli ve her bir gencimizin yüksek öğretimden faydalanmasını temin etmek amacıyla üniversite sınavı mutlaka kaldırılacaktır. Bu, Milliyetçi Hareket Partisinin Türk gençliğine ve aziz milletimize kesinlikle yerine getireceği bir sözüdür.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...