Bahçeli: Anayasa iç dinamiklere göre değişmeli

MHP lideri Bahçeli, Anayasa değişikliğinin, uzlaşmayla gözden geçirilerek, gerekli değişikliklerin iç dinamiklerin de hesaba katılarak yapılması gerektiğini söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 19.01.2010 - 13:12

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türk milliyetçiliğine düşünce ve eserleriyle katkılarda bulunmuş merhum Alparslan Türkeş'in yol arkadaşlığını yapmış Prof. Dr. Reha Oğuz Türkan ile MHP Sivas Şarkışla eski ilçe Başkanı Tevfik Çiçek'in vefatından dolayı taziyelerini iletti.

Bir ülkenin işleyiş ve ilerleyişinin, toplumun bir arada yaşama iradesinin yazılı bir beyanı olan anayasaların, kutsal metinler olmadığını vurgulayan Bahçeli, anayasaların değiştirilebileceğini söyledi.

İlk yazılı Anayasa tecrübesinin 1876 Kanun-u Esasi olduğunu, geçen 5 çeyrek asırlık dönemde, 5 defa Anayasa yapıldığını ve birçok kez de ciddi kapsamlarda Anayasa değişiklikleri gerçekleştirildiğini kaydeden Bahçeli, Anayasa ve Anayasa değişikliği konusunda uzlaşma alanlarına dikkati çekti.

''Sosyal uzlaşma'', ''siyasi uzlaşma'', ''ekonomik uzlaşma'', ''hedeflerde uzlaşma'' tanımları yapan Bahçeli, ''Adına 'millet' dediğimiz böylesi bir karmaşık ve her bireyi kapsamasını esas aldığımız uzlaşma alanlarının yazılı metinleri olan anayasaların da ancak toplumsal bir mutabakatla hazırlanması kaçınılmazdır. İhtiyaç duyulacak değişikliklerin, Anayasanın, gerçek bir 'Toplum Sözleşmesi Belgesi' olması için mümkün olabildiğince geniş bir uzlaşmayla gözden geçirilmesi ve gerekli değikliklerin iç dinamikler hesaba katılarak yapılması da şarttır'' diye konuştu.

Partisinin, anayasaların değişmez kurallar bütünü olarak görmediğini, Anayasayı değiştirme konusunda milli hassasiyetler haricinde menfi düşüncelere sahip olduklarını bildiren Bahçeli, Anayasa değişikliklerine münferit bir girişim olarak değil, milletin hizmetine odaklanmış bir idari yapılanma ve toplumsal gelişim projesinin bir unsuru olarak yaklaştıklarını söyledi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Anayasa değişikliklerini demokrasinin gelişmesi ve kurumsallaşması çerçevesinde ele aldıklarını da belirterek,''Ancak, bütün bu iyi niyetli yaklaşımlarımıza karşın, Anayasal ve yasal zeminini iyileştirip zenginleştirmenin yanında, ona hayat verecek seviyeli ve ilkeli siyaset kültürünü geliştirmek için de samimi ve kararlı olmak gerekmektedir ve bu konuda siyaset aktörlerinin mesafe aldıklarını söylemek zordur''dedi.

Siyasetin gerçek ve doğru bir süreç haline gelmesi, demokrasinin gelişmesi ve yerleşmesinin, uygun bir zihni iklim ve aktörlerin varlığına bağlı olduğunu söyleyen Bahçeli, hem siyaset hem de fikir dünyasında zihniyet dönüşümü yapmadan verilecek kararların bir anlamı olmadığını ifade etti.

Bahçeli, ''Ne kadar mükemmel anayasalar çıkarırsanız çıkarınız, siyaset, eğer ince rekabetten uzaklaşır, bölünme ve kavga üzerine kurgulanırsa, bunun toplumda kaos olarak yansıması kaçınılmazdır. Bu yönüyle siyaset kendi kuyusunu kazan bir siyasi organizmaya dönüşür. Bugün karşımızdaki tehlikenin adı budur ve AKP de bu açmaza sürüklenmiştir. Bir Anayasanın neler getirip neler götüreceğinin, neleri önleyip neleri kazandıracağının sonuçları, bizzat Anayasa metninin kendi meselesi değildir. Bu öncelikle onu uygulayacak siyasi ve sosyal aktörlerin bir meselesi, tecrübesi ve yeteneğidir'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...