Bahçeli: Bu ülkede sosyal patlama olmuyorsa...

MHP lideri Bahçeli, ''Eğer bu ülkede sosyal patlama olmuyor, dükkanlar yağmalanmıyorsa elhamdülillah Müslüman bir toplum olmanın gereğidir" diye konuştu.

Anadolu Ajansı 06.05.2011 - 18:57

Bahçeli: Bu ülkede sosyal patlama olmuyorsa...

Seçim çalışmaları kapsamında Sultanbeyli Meydanı'nda vatandaşlara hitap eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 12 Haziran seçimlerini çok önemsedikleri için Türkiye'yi il il, ilçe ilçe, belde belde gezdiklerini söyledi.

Bu seçimlerin millet için bir dönüm noktası olacağını belirten Bahçeli, ''12 Haziran seçimleri, milletimizin geleceği açısından bir kader seçimi olacaktır. Demokrasi içerisinde milletimizin bir çözüm yolu olarak karar anı olacaktır. Onun için 12 Haziran seçimlerinin milletimize, bütün siyasi partililere hayırlı olmasını diliyorum'' dedi.

Devlet Bahçeli, Türkiye'nin temel sorununun, işsizlik olduğunu belirterek, ikinci sorununun yolsuzluk, üçüncü sorunun asayişsizlik olduğunu, bir de süregelen ve gittikçe azan bölücü terör sorunu bulunduğunu söyledi.

İşsizliğin birinci sorun olarak ortaya çıktığını vurgulayan Bahçeli, ''İşsizlik ekonomik bir sorundur ama sosyal tesirleri olan bir ekonomik sorundur. Bugün ülkemizde resmi devlet kayıtlarına göre, 6 milyona yaklaşan bir işsizlik vardır. Bu işsizliğin yüzde 22'si genç işsizdir. Bir de bunun yanında çalışma ümidini kaybetmiş yıllardır aramış iş bulamamış ama şimdi gündelik bazı kazançlarla geçimini elde eden bazı vatandaşlarımız var. Dolayısıyla işsizlik, Türkiye'nin her tarafında yaygındır'' diye konuştu. Bahçeli, Türkiye'de işsizliği besleyen bir de yoksulluk bulunduğunu belirterek, bugün Türkiye'de açlık sınırının altında kalan 12.5 milyon insan olduğunu, bu rakamın, açlık sınırıyla beraber 18 milyona ulaştığını söyledi.

MHP lideri Bahçeli, sonuç olarak, nüfusun yüzde 20'lik bölümünün milli gelirden yüzde 6 pay aldığını, nüfusun bir başka yüzde 20'lik bölümünün de milli gelirden yüzde 54 aldığını dile getirerek, aradaki farkın sekiz kat olduğunu ifade etti. Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Eğer bu ülkede bir sosyal patlama olmuyor, tepki yapılmıyor, mağazalar, dükkanlar yağmalanmıyorsa elhamdülillah Müslüman bir toplum olmanın gereğidir. Kanaat ve şükür sahibi, Allah'a çok şükür, insanlar yaşıyor bu ülkede ama bu durum, Arjantin'de, Brezilya'da, Amerika'da veya Avrupa'nın diğer ülkelerinde böyle sekiz kat bir uçurum oluşmuş ise mutlaka bir sosyal patlama oluyor. Ve zaman zaman da televizyonlarda bazen şahit oluyorsunuz, gece yarısı mağazalara saldırılıyor, talan ediliyor, ganimetler alınıyor ama Allah'a çok şükür Türkiyemizde bu henüz yok. İnşallah olmaz da.''

Artık siyasi iktidarların bunu iyi anlaması gerektiğini vurgulayan Bahçeli, yoksulluk ve işsizliğin gittikçe Türkiye'yi sardığını ve toplumsal gerginliği meydana getirdiğini dile getirdi.

Suç oranının da giderek arttığını ifade eden Bahçeli, bunun en fazla hissedildiği yerlerden birinin büyükşehir olarak İstanbul olduğunu, bu nedenle bu konu üzerinde çok ciddi, kesin tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

Bu durumun da yoksul ve işsiz olan insanı tahrik ettiğini, buna bir çözüm bulunması gerektiğini söyleyen Bahçeli, şöyle devam etti:

''Buna çözüm bulamadığınızda da inşallah karşılaşmayız. Çok kötümser de olmak istemiyorum ama ülkemiz iyiye gitmiyor. Türkiye'nin baş ağrıları çok büyük ve tedbir alınması lazım. Bugünkü siyasi iktidar bunu başaramaz. Dokuz yılda yapamadıklarını, üçüncü bir iktidar döneminde yapamaz. Sayın Başbakan ısrarla muhalefeti azarlıyor, iftira ediyor, argo kelimelerle suçluyor ama bu kendisine bir iktidar yolu açmaz. Bu, bitişin işaretidir, bu yok oluşun işaretidir, bu çaresizliğin işaretidir. Bu sebepten dolayı bir iktidar değişikliğine ihtiyaç olduğu kanaatindeyim. Üçüncü defa Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı, olsa olsa yolsuzluklara bulaşanların korunmasını gerektiren iktidar dönemi olacaktır. Buna da Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu ve son değişikliklerle zaten zırh hazırlanmış ve üçüncü defa iktidarla yüce divan korkusundan kurtulmak istiyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar kaçacak yerleri yoktur.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...