Bahçeli Diyarbakır’a neden gitmiyor?

MHP lideri Devlet Bahçeli, PKK’yla görüşme iddialarını takip ettiklerini söyledi. Bahçeli, Diyarbakır’a neden gitmediğini açıkladı: “En ufak bir hatamız tüm Türkiye'ye mal olabilir.”

Haberler 25.08.2010 - 11:45

Bahçeli Diyarbakır’a neden gitmiyor?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CNN Türk’te soruları yanıtladı.

Devlet Bahçeli, özetle şunları söyledi:

“Kandil'de bir çete mensubu bazı açıklamalar yapıyor, devletle görüştüğünü eylemsizlik kararı aldığını söylüyor. Biz bunları gündeme getirdik ve sorduk: bu anlaşma var mı, içeriği nedir? Başbakan ise gerçeğin üstünü örterek, bize saldırmaya başladı.

Başbakan'ın danışmanı ise görüşmeyi açıkladı. Remzi Kartal da açıkladı. Başbakan dün bir televizyon programında görüşmelerin olduğunu söyledi. Biz bunları ifade ettik ve bunları takip ediyoruz.

‘ŞİMDİLİK AÇIKLAMIYORUZ’
Başbakan henüz açıklamadı. Şimdilik biz saklı tutuyoruz. Neler konuştuklarını biz biliyoruz. Pazarlığı ilk ifade eden Kandil'dir. Kandil'den gelen mesaja cevap vermiyorsun. Uluslararası bir anlaşmanın da ilişkisi olduğu anlaşılıyor. Bu aynı zamanda ABD'nin Irak'tan çekilmesiyle de bağlantılı.

‘İDAM EDİLSEYDİ BÖYLE OLMAZDI’
Öcalan'ın teslim edildiği tarih 15 Şubat. İdam kararının veriliş tarihi 31 Mayıs'tır. İdam kararı verilir verilmez idam edilsin mi edilmesin mi tartışması başladı. 7 saat 20 dakika boyunca tartıştık ve sonunda Öcalan ile ilgili karar çıktı.

O dönem Süleyman Demirel'i de ziyaret ettim. İdam edilirse ne olur, idam edilmezses ne olur diye. Ben hala idam edilmesinden yanayım. O zaman karar infaz edilseydi, bugün böyle olmazdı.

REFERANDUMDA ‘EVET’ ÇIKARSA...
Referandumda ‘evet’ oyu çıkması halinde Başbakan'ın ayağı yerden kesilir, zaten hep havada. Ayrıca PKK terörü cesaretlenir.

NEDEN DİYARBAKIR’A GİTMİYOR?
Diyarbakır ziyareti bu referandumda programımda yok. En son 2001'de gittim. Hassasiyetlere önem veriyoruz. Bizim en ufak bir hatamız tüm 'ye mal olabilir. O yüzden ne zaman nereye gideciğimizi hesaplamak lazım.”

Sayfa Yükleniyor...