Bahçeli: Erdoğan ABD'ye gitmesin

ABD'de Ermeni tasarısının kabul edilmesini hükümetin pısırıklığına bağlayan MHP lideri, Başbakan Erdoğan'ın nisan ayındaki gezisini iptal etmesini istedi.

Haberler 05.03.2010 - 18:40

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nin Ermeni soykırım yasa tasarısını kabul etmesinin hükümetin pısırık siyasetinden kaynaklandığını savundu.

Hükümetin tepki olarak Ermenistan'la imzalanan protokolleri Meclis'ten çekmesini isteyen Devlet Bahçeli, Başbakan Tayyip Erdoğan'a da nisan ayında yapmayı planladığı ABD gezisini askıya alması çağrısında bulundu.

Yazılı bir açıklama yapan MHP lideri, şu ifadeleri kullandı:

"Başbakan Erdoğan'ın, ecdadımızın tarihini 'faşizan yaklaşım' olarak yorumladığı, 'isyan elebaşılarına' övgüler düzdüğü süreçte, ABD'nin Türk milletini soykırımcı olarak göstermesi sürpriz olmamıştır.

Milliyetçi Hareket Partisi, bu küstah kararı reddetmekte ve ABD'nin, soykırımla ilgili aradığı acı örnekleri bulması için kendi tarihine bakmasını önermektedir. Aziz milletimizin soykırımcı olmadığı yönündeki tarihi hakikati kabul ettirmek yerine, Ermenistan ile yakınlaşmayı ve bunu protokole bağlamayı paravan yapmaya çalışan AKP hükümetinin, bu kararla birlikte dış politikası çökmüş ve harabeye dönmüştür. Önümüzdeki günlerde, ABD'nin sözde soykırımı resmen tanıması halinde, doğrudan 'yi muhatap alacak hukuki bir tazminat sürecinin başlatılması riski karşımızda durmaktadır.

ABD'nin, Ermeni soykırım yasasını, Ermenistan ile ilişkileri normalleştirmesi ve kara sınırını açması için Türkiye üzerinde bir baskı aracı olarak kullanmaya devam edeceği anlaşılmaktadır. Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonunda alınan karar, ecdadımızı soykırımcı olduğunu iddia ederek seçilen ABD Başkanı'nı, geçen yıl TBMM'de ayakta ve heyecanla alkışlayan AKP zihniyetinin çok büyük bir mağlubiyeti ve aşağılanmasıdır.

Bu konuda durumu kurtarmak adına Cumhurbaşkanı'nın, Başbakan'ın ve Dışişleri Bakanı'nın açıklamaları yaşadıkları derin hayal kırıklıklarının bahanesi, yanlış atılan adımların gerekçesi olmuştur. Tek taraflı yanaşarak milli meseleleri çözeceğini zanneden, taviz vererek haklı görüneceğini bekleyen iktidar partisinin artık gerçeklerle yüzleşmesinin zamanı gelmiştir.

TÜRKİYE'NİN ATMASI GEREKEN ADIMLAR


Sayfa Yükleniyor...